Yumurta ve süt üretimi mayısta azaldı

0
1004
_Yumurta-ve-sut-uretimi-mayista-azaldi

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış yumurta üretim miktarı bir önceki aya göre yüzde 0,6, toplanan inek sütü miktarı ise bir önceki aya göre yüzde 0,3 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) mayıs ayı kümes hayvancılığı üretimi ile süt ve süt ürünleri üretimi verilerini açıkladı.
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre kesilen tavuk sayısı bir önceki aya göre yüzde 2,7 azalırken, tavuk eti üretimi ise yüzde 3,1 azaldı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre kesilen hindi sayısı bir önceki aya göre yüzde 4,4 artarken, hindi eti üretimi ise yüzde 3,9 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış yumurta üretim miktarı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,8 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre kesilen tavuk sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,1 artarken, tavuk eti üretimi ise yüzde 5,2 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre kesilen hindi sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,6 artarken, hindi eti üretimi ise yüzde 32,6 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ticari süt işletmeleri tarafından üretilen içme sütü miktarı mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0,2 artış, inek peyniri üretimi yüzde 2,7 azalış, koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise yüzde 10 artış gösterdi. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre mayıs ayında yoğurt üretimi bir önceki aya göre yüzde 2,2 azalış, ayran üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 0,4 artış gösterdi. Takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,5 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ticari süt işletmeleri tarafından üretilen içme sütü miktarı mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4 artış, inek peyniri üretimi yüzde 1,3 azalış, koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise yüzde 23,9 artış gösterdi. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre yoğurt üretimi mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,8 azalış, ayran üretimi ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,5 artış gösterdi.

haber46

Bir Cevap Yazın