Yumurtalikta-Patatesleri-Don-Vurdu

Adana’nın Yumurtalık ilçesinde bir ay önce ekimi yapılan patates ürününün, don tehlikesiyle karşı karşıya olduğu bildirildi.

Yumurtalık Ziraat Odası Başkanı Erdinç Altıok, son birkaç gün içerisinde geceleri yaşanan don olayının topraktan yeni çıkmış patates filizlerini kuruttuğunu söyledi. Don olayının ürünü tehdit ettiğini belirten Altıok, patates fiyatlarını daha da yukarılara çıkaracağı uyarısında bulundu.

Advertisement

Altıok, Patates ekiminde en büyük girdinin akaryakıt olduğuna dikkat çekerek “Bir ay içinde yakıta yapılan zamlar üreticinin belini kırmışken şimdide don olayı bizi perişan etmiştir” dedi.

Bölgede yıllarca Patates üreticiliği yapan Ömer Sıdar ise “Zaten patates pahalı. Bir de don vurunca ne yapacağımızı şaşırdık. Devletin bu konuda patates üreticilerine destek olmasını bekliyoruz” dedi.

Yumurtalık’ta Tarım Danışmanlık Hizmeti veren Ziraat Mühendisi Adnan Aksu ise “Sıcak iklim kuşağında bulunan bölgemiz Türkiye’nin ilk turfanda mahsulünü yetiştirir. Dolayısıyla olumsuz iklim şartları ve hasat kaybı rekolteyi etkileyeceği için bugün kilosunu 2 TL den aldığımız patatesi iki katına yiyebiliriz” dedi.

haber46

Bir Cevap Yazın