Yumurtayla ilgili korkunç iddia hakkında açıklama

0
1141
yumurta

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Başkanı Hasan Konya, Türkiye’de endüstriyel olarak yapılan yumurta üretimine ilişkin ‘tavukları günde 3 kez yumurtlatıyorlar’ şeklindeki iddiaları tepki gösterdi.

YUM-BİR Başkanı Hasan Konya ve YUM-BİR Genel Sekreteri Hüseyin Sungur, Taksim’de bir otelde düzenledikleri basın toplantısında iddialara hem cevap verdi, hem de yumurta sektörü ile ilgili bilgiler verdi. Toplantı salonuna tavuk getiren Hasan Konya, sektör olarak mola vermek, şalter indirmek gibi bir lükslerinin olmadığını söyleyerek konuşmasına başladı.

Tavukların 3 kez yumurtlatılması, klorla beyaz yumurta üretimi gibi söylentilere tepki gösteren Konya, “Böyle bir şey olamaz. Yumurtanın oluşumu en az 25 saatten sonra başlar. Yani günde bir yumurta bile alamıyoruz. Tavuk bünyesindeki oluşum sürecinden hareketle yumurtanın oluşum süreci kısaldı demek de doğru değil. Yumurta hücresi ile yumurta farklı şeylerdir. Kabuğu olmayan yumurta, yumurta değildir ve kabuksuz yumurta da hiç bir zaman üretilemez. Tavuklar günde 3 kez yumurtlatılıyor denilerek tavuğun metabolizmasına müdahale edildiği ima edilmekte ve yumurtaya sunilik yakıştırılmaya çalışılmaktadır. Bu kesinlikle doğru değildir. Beyaz yumurta olmaz klorla beyazlatılıyor deniliyor. Burada da gördüğünüz gibi kahverengi tavuklar kahverengi, beyaz tavuklar ise beyaz yumurtluyor. Bu iddialar biz üreticileri üzmekte ve rahatsız etmektedir.” dedi.

“EN UCUZ BİR PROTEİN KAYNAĞININ KARALANMASINI ANLAMIYORUZ”

Yaklaşık 100 bin kişilik istihdam ve 4 milyar TL’lik cironun sektör tarafından ortaya konulduğunu belirten Konya, dünya yumurta ticaret hacminin ise 3 milyar dolar olduğunu söyledi. Bu rakamın 900 milyon dolarını Hollanda’nın, 407 milyon dolarını ise Türkiye’nin ikinci olarak gerçekleştirdiğini belirten Konya, temiz olan bir ürüne karşı cevap vermek için çalıştıklarını ifade etti. Karalama amaçlı haberlere tepki gösteren Derneğin Genel Sekreteri Hüseyin Sungur ise uluslararası rekabet ve kişisel tanıtım çabalarına dikkat çekti. Söylentilerin kaynağına ilişkin soruyu cevaplayan Sungur, “Bazı kişiler yazdığı kitapların fazla satması…Uluslararası piyasada rekabet ettiğimiz Ukrayna ve Brezilya gibi ülkeler…Türkiye ihracatta son 5 yılda ikinci sıraya geldi. Bunu çekemeyeler…Bizim tarım bakanlığına defalarca müracaatımız var. Bunların arkasında kimlerin olduğunun çıkarılmasını istiyoruz. Dünyada hayvansal protein açığı çeken bir ülkeyiz. Karbonhidrat tüketen bir toplumuz. En ucuz bir protein kaynağının karalanmasını anlamıyoruz. Medyada meşhur olmak isteyen insanlar var. Siz de biliyorsunuz ki normal şeyler söylediğinizde ilgi çekmiyor. ” dedi.

Bir Cevap Yazın