Yumurtlayan tavuklar kesim yolunda

0
1252

Yumurta CivcivKESKİNOĞLU ŞİRKETLER GRUBU YÖNETİM KURULU ÜYESİ İSMAİL KESKİNOĞLU: -”YUMURTA FİYATLARINDA ÇOK CİDDİ DÜŞÜŞLER VAR. SEKTÖRDEKİLER 6 AYDIR YA PARA KAZANAMIYOR YA DA PARA KAYBEDİYORLAR” -”ŞU ANDA 60 MİLYON CİVARINDA YUMURTLAYAN TAVUK VAR. EN AZ 10 MİLYON TAVUK KESİLECEK DİYE BEKLİYORUZ”

BURSA (A.A) – Yumurtanın ucuzlaması ve maliyetlerin yükselmesi nedeniyle, yumurtlayan 60 milyon tavuktan 10 milyonunun kesilebileceği bildirildi.

Keskinoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Keskinoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, beyaz et sektöründe olduğu gibi yumurtada da iç tüketimin dışında arz fazlasının ihraç edildiğini söyledi.
Genellikle arz fazlası yumurtanın Irak pazarına gönderildiğini ifade eden Keskinoğlu, bazı firmaların Irak pazarına dayalı üretim yaptığını anlattı.
Son dönemlerde yumurta arzının çok fazla boyuta ulaştığını ve Irak pazarının bile bu arzı karşılayamaz duruma geldiğini dile getiren Keskinoğlu, şöyle konuştu:
”Irak pazarındaki daralmalar, yumurta sektörünü krize sürükledi. Bu durum yumurta sektöründe sarsılmaya yol açacak. İnşallah büyük sarsıntılar olmadan sektör, bu krizleri atlatır diye umuyoruz. Yaşlılar kesilmeye başlandı. Firmalar, verimliliğe dayalı hareket ediyor. Yüksek verimli tavuklar kalacak.”
Keskinoğlu, yumurta fiyatlarında çok ciddi düşüşler olduğunu belirterek, ”Sektördekiler 6 aydır ya para kazanamıyor ya da para kaybediyorlar” dedi.
Önümüzdeki günlerde yumurtlayan tavuk sayısının düşeceğini vurgulayan Keskinoğlu, şunları kaydetti:
”Şu anda 60 milyon civarında yumurtlayan tavuk var. En az 10 milyon tavuk kesilecek diye bekliyoruz. Irak pazarında en küçük sorun olunca ciddi panikle beraber sektörün elinde yumurta kalıyor. Ham madde fiyatları da çok yükseldi. Herkes malını bir an önce satmak istiyor. Mısırın tonu 600 liranın üzerine çıktı ve bulunamıyor maalesef. Ciddi anlamda ham madde darlığı çekiliyor.”
-YUMURTA TÜKETİMİ ARTIYOR-

Keskinoğlu, son yıllarda iç pazarda yumurta tüketiminde olumlu yönde iyileşme olduğunu dile getirerek, kişi başına tüketimin birkaç yıl öncesine göre 150 adetten 180 adede ulaştığını söyledi.
Bu rakama 120-130 adetlerden gelindiğini belirten Keskinoğlu, ”Doktorların yumurtaya bakışının değişmesiyle, bazı bilim insanlarının yumurtadan özür dilemesiyle tüketim artışa geçti. 20-30 adetlik artış, hocalarımızın beklediğimiz anda yaptıkları çıkış ve açıklamalarla oldu. Sektöre büyük destek oldular” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın