Yüzde 50 Hibe Desteği Sağlanacak

0
856
Yuzde-50-Hibe-Destegi-Saglanacak

Gıda Tarım ve Hayvancılık Erzurum İl Müdürlüğü’nün, ‘Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı’ kapsamında tarıma dayalı ekonomik yatırım konularında yeni tesis kurulması veya mevcut tesisler için tamamlama yatırımlarına yönelik işletmelere hibe desteği vereceği bildirildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriya Erdurmuş tarıma dayalı yatırımların desteklenmesi programı kapsamında ekonomik yatırım konularında destek verileceğini belirtti.

Advertisement

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erdurmuş, “Tarımsal ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik yeni tesislerin yapımı, tarımsal ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik mevcut faal olan veya olmayan tesislerin kapasite artırımı ve teknoloji yenilenmesi, tarımsal ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik kısmen yapılmış yatırımların tamamlanması, tarımsal ürünlerin depolanmasına yönelik yeni tesis başvurularında sadece çelik silo ve soğuk hava deposu, alternatif enerji kaynakları kullanan yeni seraların yapımı, tebliğ kapsamında bulunan konularla ilgili tarımsal faaliyetlere yönelik yapılmış veya yapılacak tesislerde kullanılmak üzere, alternatif enerji kaynaklarından jeotermal, biyogaz, güneş ve rüzgar enerjisi üretim tesislerinin yapımı, koyun, keçi ve manda konularında sabit yatırım projeleri, hayvansal orijinli gübrelerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırımlara hibe vereceğiz.” dedi.

Yatırım tutarı ve destekleme oranını açıklayan Erdurmuş, “Ekonomik yatırımlar için proje başvurularında hibeye esas proje tutarı, gerçek kişi başvurularında 300 bin TL, tüzel kişi başvuruları için ise 800 bin TL’yi geçemez. Hibeye esas proje tutarının yüzde 50 sine hibe yoluyla destek verilir. Diğer yüzde 50 si oranındaki tutarı başvuru sahipleri kendi kaynaklarından temin etmekle yükümlüdür. Proje bütçesi KDV hariç hazırlanır. Küçük ve orta ölçekli ekonomik faaliyetlere yönelik yatırım tesislerinin desteklenmesi amaçlandığından, başvuruda belirtilen proje toplam tutarı ile yatırım konusunun tam olarak gerçekleşmesi sağlanmalıdır. Bu nedenle büyük bir projenin kısmi gerçekleştirilmesi veya bölümler/üniteler şeklinde program kapsamında yapılmasına yönelik olarak hazırlanan proje başvuruları kabul edilmez” şeklinde konuştu.

Hibe destek başvuru süresinin 27 Ocak 2014 tarihine kadar elektronik ortamda www.tarim.gov.tr internet adresi KKYDP başvuru butonundan girişlerin yapılabileceği belirtildi.

haber46

Bir Cevap Yazın