Zamansız dolu, hububat ve antep fıstığını vurdu

0
1355
dolu yağmış hububat tarlasıGAZİANTEP (A.A) – Gaziantep’in Araban ilçesinde dolu nedeniyle 25 bin dönüm hububat ekili alan ve 20 bin dönüm Antep fıstığı bahçesinin zarar gördüğü bildirildi.

İlçe Tarım Müdürü Abuzer Bozkurt, yaptığı açıklamada, dün akşam saatlerindeki şiddetli dolu ve yağış nedeniyle ekili alanların zarar gördüğünü söyledi.
Dolu nedeniyle zarar gören bölgelerde tespit çalışması yaptıklarını dile getiren Bozkurt, şöyle konuştu:
”İlçe Tarım Müdürlüğümüzde görevli ziraat mühendisi Zeynel Güneş ile aşırı dolu yağışı alan bölgelerdeki Gelinbuğday, Muratlı köylerinde yaklaşık 15 bin dönüm civarında hububat ekili alan, Erenbağ, Akbudak, Çiftekoz, Gümüşpınar, Başpınar, Karababa köylerinde de yaklaşık 20 bin dönüm Antepfıstığı bahçesi ile yaklaşık 10 bin dönüm civarında hububat ekili alanda zarar tespit ettik. İlçe Tarım Müdürlüğü olarak dolu yağışından zarar gören bölgelerde zarar tespit çalışmalarımız sürüyor.”
Bu arada ”ceviz büyüklüğündeki” dolu nedeniyle dışarıda otlatılan 10 küçükbaş hayvanın telef olduğu, bazı araçların camlarının kırıldığı, doludan önceki sağanak nedeniyle de iki evi su bastığı bildirildi.
Arabanlı üreticiler, dolu nedeniyle mağdur olduklarını belirterek, yetkililerden yardım istedi. Bu arada Gaziantep’in Yavuzeli ilçesinde de dolu nedeniyle hububat ekili alanlar ile Antep fıstığı bahçelerinin zarar gördüğü belirtildi. Vatandaşların, doludan korumak için araçlarının üzerini kilimle örttüğü gözlendi.

Bir Cevap Yazın