Zarar Görmüş Buğdayların Ülkeye Sokulduğu İddası

0
1285

buğday-TÜKETİCİ ÖRGÜTLERİ FEDERASYONU GENEL BAŞKANI FUAT ENGİN: -”GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI, BÖCEKLİ BUĞDAY İLE GDO’LU BUĞDAY GLUTENİYLE İLGİLİ AÇIKLAMASINDA BELİRTTİĞİ, YAPILAN İŞLEMLERLE İLGİLİ BELGE VE RAPORLARI KAMUOYUNA AÇIKLAMALIDIR”


İSTANBUL (A.A) – Tüketici Örgütleri Federasyonu (TÖF) Genel Başkanı Fuat Engin, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, böcekli buğday ile GDO’lu buğday gluteniyle ilgili açıklamasında belirttiği, yapılan işlemlerle ilgili belge ve raporları kamuoyuna açıklaması gerektiğini bildirdi. 
     Engin, yaptığı yazılı açıklamada, önceki gün Bandırma Limanı’nda GDO’lu mısır yakalandığını, dün Ambarlı Limanı’ndan Türkiye’ye böcekli buğdayların sokulmaya çalışıldığını hatırlattı.
     Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının internet sitesinden konuyla ilgili açıklama yaptığı ve kısa süre önce Bandırma Limanı’nda yakalanan GDO’lu mısırla ilgili verdiği yanıtta olduğu gibi ”olayın gerçek dışı” olduğunun ifade edildiğini belirten Engin, açıklamada şu görüşleri savundu:
     ”Bakanlık, ‘söz konusu buğdayın ilk kontrolünde ithalata izin verilmediğini, ithalatçı firmanın ise yasal hakkını kullanarak ürünü uygun hale getirme talebinde bulunduğunu, Bakanlığın da bunun üzerine elleçleme işlemine izin verdiğini açıklayarak, ‘elleçleme’nin gerek uluslararası gıda ve sağlık otoriteleri gerekse yurt içi mevzuatla kabul görmüş, buğdayın yabancı maddelerden arındırılarak insan sağlığına aykırı bir durumun söz konusu olmamasını sağlayan teknolojik bir yöntem olduğunu belirtmişlerdir. Bu açıklama karşısında tüketiciler olarak son derece kaygılıyız. Bu nedenle de neyi tükettiğimizi bilmek istiyoruz.
     Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından talep ediyoruz; açıklamanızda belirtilen, buğday gluteninde GDO’ya rastlanmadığı raporlandıktan sonra işlemlerin sonlandırılmasına ilişkin belgeler ile buğday gluteninin tamamının un olarak işlenerek yurt dışına ihraç edildiğine dair belgeler kamuoyuyla paylaşılmalıdır. Açıklamanızdan Ambarlı Limanı’na getirilen söz konusu buğdayın böcekli ve tüketicinin sağlık ve güvenliğini tehdit eden bir özellikte olduğu açıktır. Bu nedenle ilk kontrol belgeleri ile elleçleme yapılması için talep ve izin belgeleri kamuoyu ile paylaşılarak, tüketiciler bilgilendirilmelidir. Böcekli buğdayı uygun hale getirme talebinde bulunan ithalatçı firmanın, tüketicinin sağlık ve güvenliğini tehdit eden böcekli buğdayı bilerek ve isteyerek haksız kazanç sağlanmak amacıyla getirdiği de açıktır. Bu nedenle kimliği kamuoyuna açıklanmalıdır. Aksi durumunda toplumsal yaşamı tehdit eden konuyla ilgili, tüketicinin sağlığını ve güvenliğini korumak gibi bir görevi de olan kamu kurumu olarak tüketici vicdanında mahkum edilmiş olacaksınız.”

Bir Cevap Yazın