Zararlı Böceklere Karşı Faydalı Böcekle Mücadele

1
1300
yararlı ve zararlı böcek,kimyasal ilaç,sera,

Türkiye’nin önemli örtü altı üretim merkezlerinden Kumluca’da, domateste görülen “Tuta absoluta” zararlısıyla faydalı böcek kullanılarak mücadele ediliyor.

Akdeniz ülkelerindeki tarım alanlarında son yıllarda görülen ve en çok domates bitkisinde zarara yol açan “Tuta absoluta” zararlısıyla kimyasal ilaç kullanılmadan, faydalı böcek kullanılarak mücadele ediliyor.

Görüldüğü serada büyük zararlara yol açan ve geçen yıllarda Türkiye’deki üretim alanlarında farklı yöntemlerle mücadele edilmeye çalışılan “Tuta absoluta” zararlısıyla faydalı böcek kullanılarakyapılan mücadele, devlet tarafından da destekleniyor.

Tuta absoluta zararlısıyla mücadele eden faydalı böcekleri ithal eden firmada görev yapan ziraat mühendisi İsa Polat, AA muhabirine, yararlı böceklerin sadece tuta zararlısı değil, beyaz sinek zararlısıyla da mücadelede etkili olduğunu söyledi.

Biyolojik mücadele yönteminin daha önce biberde kullanıldığını anımsatan Polat, “Domates üretiminde büyük zararlara yol açan Tuta absoluta zararlısı için yurt dışından getirilen faydalı böcekleri kullanıyoruz. Bu böcekler beyaz sinek zararlıları için de etkili oluyor. Böylece kimyasal ilaç kullanmayarak, daha sağlıklı, doğal bir üretim gerçekleştiriliyor” dedi.

Polat, domateste faydalı böcek kullanımının dekarda maliyetinin yaklaşık 800 lira olduğunu, bir üretim sezonu boyunca kullanılan faydalı böcekler için devletten yüzde 50 oranında destekleme alınabildiğini bildirdi.

Domates üretimi yapan ve serasında faydalı böcek kullanan çiftçi Mehmet Kara da faydalı böcek kullanımının bir biyolojik mücadele yöntemi olduğunu söyledi.

Bu sayede kimyasal ilaç kullanmadıklarını vurgulayan Kara, “Tuta zararlısı için biyolojik mücadele yapıyoruz. Böcek kullanımı hem işçilik açısından hem de ürettiğimiz ürünlerin sağlığı açısından çok faydalı. Ürettiğimiz ürünleri kimyasal kullanmadan doğal olarak ürettiğimiz için pazarlaması da kolay oluyor, herkese tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

KAYNAK:tzymb.org.tr

1 Yorum

Bir Cevap Yazın