Zararlılarla Mücadelede Entegre Savaş

0
1128
ilaçlama

Entegre savaşı, zararlı populasyonlarını ekonomik zarar eşiğinin altında tutmak için bütün savaş yöntemlerini insan ve çevre sağlığını en üst düzeyde koruyacak şekilde bir birleri ile uyum içinde ve gerektiği yerde kullanmak olarak tarif etmek mümkündür.

Entegre mücadeledeki başlıca amaçlardan birisi artık doğal çevre ve doğal denge için ne kadar tahripkar olduğu şüphe götürmez olan kimyasal mücadeleye en az oranda yer vermek hatta mümkün olduğunca hiç yer vermemektir. Bu nedenle zararlılara karşı dayanıklı bitki kullanılması bitkilerin sağlıklı ve kuvvetli yetiştirilmesi gerekli kültürel fiziksel ve mekaniksel yöntemlerin uygulanması ve biyolojik mücadele tedbirlerinin alınması yolu ile çevre direnci artırıldıktan sonra eğer gerekiyorsa uygun zaman ve dozda selektif ilaçlar kullanılarak entegre mücadele yürütülmelidir.

Zararlılarla mücadele uzmanlarının bugün için önerdiği ve benimsediği yöntem entegre savaştır bu yöntem ile çevre kimyasallarca en az düzeyde tahrip edilmekte zararlılarla mücadelede öncelikle doğanın kendi dengeleyici unsurları kullanılmaktadır.

www.etarim.net

Bir Cevap Yazın