Zeytin Çiçek Sap Sokanı Zararlısı ile Mücadele

0
972
Zeytin Çiçek Sap Sokanı Zararlısı ile Mücadele

AYDIN (İHA) – Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Salih Köksal, ‘Zeytin Çiçek Sap Sokanı’ zararlısı ile mücadelenin devam ettiğini belirtti.

Aydın genelinde yürütülen ‘Zeytin Çiçek Sap Sokanı’ zararlısı ile mücadele çalışmaları hakkında bilgiler veren Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Salih Köksal, “Zeytin Çiçek Sap Sokanı doğrudan doğruya bir çiçek zararlısıdır. Çiçek tomurcuklarının belirmesi ve kabarması ile başlayan zarar çiçeklerin meyve bağlamasına kadar devam eder. Böcek hortumu yardımıyla çiçek tomurcuğunun çiçek iç organını emerek beslenir. Zaman ilerledikçe emgi yeri koyulaşır, çiçek açılamaz, renk kahverengiye dönüşür ve sonuçta zarar gören tomurcuk kuruyup dökülür.

Zeytin Çiçek sap sokan mücadelesi, Zeytin Güvesinin çiçek nesli ve zeytin Pamuklu Biti mücadelesi ile aynı zamana rastladığından, Zeytin Çiçek Sap Sokanı mücadelesi yapılan bahçelerde aynı zamanda diğer zararlılarda kontrol altına alınmış olur. Zeytin üreticilerimizin özellikle güneye bakan güneş gören bahçelerde kontroller yaparak çiçeklerde kararma, dökülme ve zararlının görülmesi halinde Çiçek Sap Sokan zararlısına karşı hemen ilaçlamalara başlanmalıdır” dedi.

Kaynak: Gıda Tarım

Bir Cevap Yazın