Zeytin Gen Merkezi Meclis’te

0
1122

zeytin gen merkeziADANA (İHA) – Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adana Milletvekili Yılmaz Tankut, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi sorumluluğunda 1979 yılından beri varlığını sürdüren, Türkiye’nin ikinci Zeytin Genetik Kaynakları Merkezi olarak kabul edilen arazideki zeytinlerin kesilerek yerine lise yapılması konusunda devam eden gerginlik ve sorunu Meclis gündemine taşıdı.

Tankut, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın cevaplaması talebiyle verdiği yazılı soru önergesinde; eğitimde fiziki imkanların artırılmasına hiç kimsenin karşı çıkmadığını, Adana gibi geniş coğrafi alana sahip bir ilde mutlaka başka bir yerin de okul için tahsis edilebileceğini, bu yöndeki teklifin değerlendirilmeyerek inat ve ısrarda devamın yanlış olduğunu bildirdi. Tankut, “Ülkemizin en önemli ve en büyük ikinci Zeytin Genetik Kaynakları Merkezi’ndeki her biri ulusal varlık kabul edilen tür zeytin ağaçlarının kesilmesi işleminin acilen durdurulması, akabinde, istişare mekanizmasının devreye konularak okul projesi için başka bir uygun boş arazinin tercih edilmesi gerektiğini ifade etmek istiyorum. Bahse konu okul projesi için geniş bir arazi varlığına sahip Adana’da mutlaka başka bir yer bulunabilir ama 35 yıllık emekle, kaynakla üretilen zeytin genetik merkezinin bir daha kolay kurulması mümkün olmayabilir” dedi.

Tankut, önergesinde şu sorulara cevap aradı:
“Bahse konu sorundan bilginiz var mıdır? 3573 sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabancıların Aşılattırılması Hakkındaki Kanuna göre ‘Belediye ve İmar alanları içerisinde kalsa dahi Zeytinlik alanların yüzde 10’undan fazlası başka bir amaç doğrultusunda kullanılamaz’ hükmü açık olmasına rağmen ve Tarım Bakanlığı da söz konusu alan için bu yasa doğrultusunda görüş bildirdiği halde Milli Eğitim Bakanlığı hangi gerekçeye dayanarak bu yasayı ihlal etmektedir? Türkiye Cumhuriyetinin yasaları bütün Bakanlıklarınız için geçerli değil midir? Tarım Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasındaki bu çelişkili görüş ve uygulamanın sebebi nedir? Türkiye’nin ikinci zeytin genetik kaynakları merkezinin yok edilmesinin ülkemize bir faydası olacak mıdır? Adana’da projelendirilen okul için başka bir arazi bulunamamış mıdır? Bir ısrar ve inat uğruna akıl ve mantığı devre dışı bırakan bu tasarruftan acilen vazgeçilmesi için çabanız olacak mıdır?”
Kaynak: Gıda Tarım

Bir Cevap Yazın