Zeytin Gen Merkezi yok edildi!..

0
1066

Zeytin Gen MerkeziAdana İl Özel İdaresi’nin, Fen Lisesi yapılması için girişimde bulunduğu alanda başlatılan yıkımın durdurulması için Ziraat Mühendisleri Odası da (ZMO), Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

TARTIŞMA YAŞANDI

Öte yandan Zeytin Gen Merkezi’nin bulunduğu alana giden Vali Yardımcısı Reşat Özdemir ile olaya tepki gösteren grup arasında uzun süreli tartışma yaşandı. Özdemir, protestocuları şov yapmakla suçlarken alanın zeytin gen merkezi olmadığını savundu. “Zeytin Gen Merkezi olduğunu ispatlarsanız kendimi buraya gömeceğim” diyen Özdemir “Siz buranın metrekare fiyatını biliyor musunuz?” şeklinde konuştu. Bu konuşma üzerine ZMO Adana Şube Başkanı Şahin Yeter ise “Siz nasıl burası için ranttan bahsedersiniz” şeklinde tepki gösterdi. Tartışmanın ardından tepkili grubu Valilik makamında görüşmeye çağıran Özdemir’in çağrısı yerine getirilmedi. Özdemir’in İşçilere ağaç sökümünün devam ettirilmesi için yeniden talimat verdiğini savunan öğretim üyesi ve akademisyenler görüşmeyi reddederek yeniden Zeytin Gen Merkezi’ne gitti. Çalışmaları yeniden engelleyen gruba karşı çevik kuvvet ekiplerinin çağrılacağı öğrenilirken tepki eylemi gazetemiz baskıya girdiği sırada devam ediyordu. Öte yandan ÇÜ Rektörü Alper Akınoğlu, akşam saatlerinde bazı televizyon kanallarında canlı yayına çıkarak Zeytin Gen Merkezi’nin yok edilmesine tepki gösterirken olayı görüntülemek üzere sabah saatlerinden itibaren İl Milli Eğitim Müdürlüğü kameraman ve fotoğrafçısının çekim yapması dikkatlerden kaçmadı.
ATIŞ: “BURASI GEN  MERKEZİ DEĞİL”
Adana Valisi İlhan Atış ise Zeytin Gen Merkezi’nin bulunduğu alanın İl Özel İdaresi ile bir ilgisinin bulunmadığını savundu. Arazinin geçmişte Milli Eğitim Bakanlığı’na ‘eğitim alanı’ olarak tapulu halde tahsis edildiğini belirten Atış, Çukurova Üniversitesi’nin arazi için mahkemeye başvurduğunu ancak mahkemenin ÇÜ’nün itirazını reddettiğini belirtti. Atış da Reşat Özdemir gibi alanın gen merkezi olmadığını öne sürdü. Atış, “Aylardır, hayırsever bir ailenin yapacağı 10 milyon dolarlık okul için başka bir yer aradık, ama bulamadık. Buraya Türkiye’nin en güzel fen lisesini inşa edeceğiz” diye konuştu. (M.Ömer ÜNEY)
Kaynak: Yeni Adana

Bir Cevap Yazın