Zeytin nöbetinde 4. gün

0
1050

zeytin gen merkeziBir grup öğretim üyesi, öğrenci ve tarım uzmanı 4 gündür bahçede nöbetleşe duruyor.

Adana’da okul yaptırılacağı için 35 yıllık Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Zeytin Gen Bahçesi’ndeki bir grup ağacın sökülmesi üzerine, diğer ağaçların kesilmesine izin vermemek için bir grup öğretim üyesi, öğrenci ve tarım uzmanı 4 gündür bahçede nöbetleşe duruyor. CHP Adana Milletvekili Hulusi Güvel, “Katliam yaparcasına ağaçların kesilmesi çok acı. Bu güzel bahçeye yazıktır” dedi.

Sarıçam İlçesi Balcalı Mevkii’nde 199 ada 2 No’lu parsele kayıtlı ÇÜ Ziraat Fakültesi tarafından öğrencilerin eğitimi amacıyla kurulan Zeytin Gen Bahçesi’ndeki bir grup ağaç, parsele okul yaptırılacağı gerekçesiyle 1 Nisan Cuma günü iş makineleriyle yerlerinden söküldü. Konuyu haber alarak bahçeye gelen öğretim üyeleri, öğrenci ve tarım uzmanları gelişmelere tepki göstererek, iş makinelerinin önüne geçip, söküm işlemini durdurttu. Olayın üzerinden 4 gün geçmesine rağmen bahçeyi terk etmeyen ve nöbetleşerek duran katılımcıları bugün CHP Adana Milletvekili Güvel, ziyaret etti.

Adana Valisi İlhan Atış ve okulu yaptırmak isteyen hayırseverle görüşeceğini belirten Güvel, şöyle dedi:

“Bu tesis ülkemizin zeytincikte önünü açacak. Valilik köylülere ücretsiz zeytin fidesi dağıtmıştı. Bu fidanların üretim yeri böyle merkezler. Hep birlikte buraya sahip çıkmamız gerekiyor. Bir dönem yabancı güçler tarafından Türkiye’de zeytinciliği öldürmek için çeşitli girişimlerde bulunulmuştur. ÇÜ bünyesindeki bu güzel tesis üniversiteyle birlikte kurulmuştur ve yaşatılması için el ele vermemiz gerekiyor. Hepimiz, tüm Çukurovalılar buraya sahip çıkmalı.”

Milletvekili Güvel ve diğer katılımcılara bilgiler veren Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayzin Küden, okul yapılmak istenen arazinin 386 çeşit zeytin ağaç genini barındırdığını söyledi. Alanı 4 gün önce ziyaret eden Adana Vali Yardımcısı Reşat Özdemir’in, “Burasının gen bahçesi olduğunu ispat edin, bu mesleği bırakır giderim. Kendimi oraya toprağa gömerim” sözlerini hatırlatan Küden, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü, Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdürlüğü yetkililerine ait belgeleri ve 3 bilim adamının imzasını taşıyan bilimsel raporu katılımcılarla paylaştı. 1 Nisan’da yapılan söküm işleminde 79 ağaçlarının söküldüğünü vurgulayan Küden şöyle konuştu:

“Yapılan katliam sonunda 79 ağacımızı maalesef kaybettik. Bu ağaçların 12’si 35, 67’si ise, 5 yaş ağacıydı. Bu çok acı bir tablo. Buranın gen bahçesi olmadığını iddia ediyorlar. Türkiye’nin her yerine çeşitlerden gönderebiliriz. Maalesef tüm raporlarımıza rağmen bu sökümü gerçekleştirdiler. Okul için alternatifler sunuldu fakat yanaşmadılar. İlla burası diyorlar. Biz de devlet kurumu, eğitim yuvasıyız. Biz milli serveti koruyoruz. Babamızın değil, devletin malını koruyoruz.”

CHP Seyhan İlçe Gençlik Kolları Başkanı Mustafa Arıkanoğlu, ilgili ağaçların sökülmemesi için basın açıklaması yaptı. Katımcılar, Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) tarafından dağıtılan siyah kurdeleleri kollarına bağlarken, ağaçların kesiminden sonra çekilen fotoğrafları da yakalarına astı.

www.dha.com.tr

Bir Cevap Yazın