Zeytin ülkesine bile zeytin satıyoruz

1
992
Zeytin ülkesine bile zeytin satıyoruz

Zeytin ülkesine bile zeytin satıyoruzMarmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Marmarabirlik), geçmişte Türklerin yoğun olarak yaşadığı etnik pazarlarla sınırlı olan, ihracat gerçekleştirdiği ülke sayısını, tuz oranını yüzde 2,5’e çekerek, son 2 yılda 18’den 36 ülkeye çıkarırken, “zeytin ülkesi” olarak bilinen Yunanistan’a bile satış yapmaya başladı.

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ar-Ge biriminde gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda tuz oranını, yüzde 2,5’e çektiklerini belirtti.

Türkiye’de sektör bazında değerlendirildiğinde bunun bir ilk olduğunu vurgulayan Asa, “Şunu açık yüreklilikle söylemek istiyorum; yüzde 2,5 yazmasına rağmen aslında tuz oranı yüzde 1,5 seviyelerindedir” dedi.

Marmarabirlik’in ihracat pazarlarının geçmişte daha çok etnik pazarlarla sınırlı olduğunu hatırlatan Asa, şunları kaydetti:
“Genel olarak ihracatımıza baktığımızda Marmarabirlik’in son 2 yıla kadar 18 ülkeye ihracat yaptığını görmekteyiz. Bugün itibarıyla baktığımızda 36 ülkeye çıkmış durumda. Tabii ki burada Ar-Ge birimimizin yapmış olduğu çalışmalar önem arz ediyor. Yani ihracat yaptığımız ülkelerin damak tadına göre ve aynı zamanda onların tüketmiş olduğu ürünün durumuna göre çeşitliliğinizi artırmanız ve piyasaya sunmanız gerekiyor.”

Asa, bu açıdan değerlendirildiğinde Ar-Ge biriminin yaptığı çalışmaların meyvelerini almaya başladıklarını vurgulayarak, “Şu an itibarıyla ağırlıklı olarak tabii ki Avrupa ülkeleri büyük bir miktarı oluşturmakta, ama bugün zeytinci bir ülke olan Yunanistan’a dahi ihracat yapıyoruz. Aynı zamanda Suriye zeytinci bir ülke. Böyle ülkelere bile ihracat yapmaktayız” diye konuştu.

Hedef, Avrupa’daki uluslararası mağaza zincirleri

Etnik pazarın dışındaki tüketicilere ulaşmayı amaçladıklarını ifade eden Asa, bu çerçevede üzerinde çalıştıkları yeni bir projeyi de sonuçlandırma aşamasında olduklarını bildirdi.

Asa, şu bilgileri verdi:
“Avrupa’daki etnik pazarın dışındaki tüketiciye ulaşmak için yeni ambalaj çeşitleri ve yeni ürünlerle birlikte, İsviçreli bir firmayla şu anda anlaşmak üzereyiz. İnşallah Avrupa’daki uluslararası zincir mağazalarının raflarında kısa zamanda yer almayı planlıyoruz. Hedefimiz bu… Bu firmayla bütün Avrupa’daki uluslararası zincir mağazalarının raflarında olmayı hedefliyoruz. Yakında büyük ihtimalle sözleşmeyi imzalayacağız.”

5 bin 500 ton ihracat

Hidamet Asa, 1 Kasım 2010-31 Ekim 2011 iş yılı itibarıyla 5 bin 500 ton ihracat yaptıklarını hatırlatarak, 1 Kasım 2011-31 Ekim 2012 iş yılını da aynı civarda ihracat beklediklerini bildirdi.

Ambalajlarla ilgili bir çalışma yürüttüklerine de değinen Asa, öncelikli olarak zeytinyağı ambalajlarının değiştirildiğini, bunların kısa süre içinde raflarda yer alacağını belirtti.

Asa, Marmarabirlik’in 200’e yakın ambalaj kullandığını belirterek, tüketicilerin zeytin ve türevlerinin ambalajlarında da kısa süre içinde değişiklik göreceğini kaydetti.

Kaynak: Hürriyet Gazetesi

1 Yorum

Bir Cevap Yazın