Zeytinciye Güveye Karşı İlaçlama Uyarısı

0
903
ZEYTİNCİYE GÜVEYE KARŞI İLAÇLAMA UYARISI
ZEYTİNCİYE GÜVEYE KARŞI İLAÇLAMA UYARISI

AYDIN (İHA) – Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Salih Köksal, zeytin üretiminde yüzde 30’lara kadar ürün kaybına neden olan güveye karşı ilaçlama uyarısı yaptı.

Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Salih Köksal, yaptığı açıklamada; “Zeytin Güvesi meyve neslinde yumurtadan çıkan larvalar meyvenin içine meyve sapı dibinden girerek meyve ile meyve sapının birleştiği kısmı tahrip eder ve bu meyvelerin dökülmesine neden olur. Zeytin güvesinin meyvelerindeki zarar oranı yıllara ve bölgelere göre değişir.

Bazı yıllarda bu zarar yüzde 30’a kadar ulaşan ürün kayıplarına neden olabilmektedir. Kontrol edilen karabiber büyüklüğündeki meyvelerin yüzde 10’unda canlı yumurta artı larva olması halinde ilaçlama yapılmalıdır. Üreticilerimizin zeytin dökümlerinden zarar görmemesi için mücadeleye önem vermeleri ve uygun ilaç, uygun doz ve uygun zamanda ilaçlamanın yapmaları gerekmektedir. Kullanılacak ilaçlarla ilgili bilgi almak için Gıda Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlüklerine başvurabilirler” dedi.

haber46

Bir Cevap Yazın