Zeytinin Anadolu gen haritası çıkarılıyor

0
1026
Zeytinin Anadolu gen haritası çıkarılıyor
Zeytinin Anadolu gen haritası çıkarılıyor

Türkiye’nin ilk ve tek gezici zeytinyağı fabrikası, Anadolu’nun çeşitli bölgelerini gezerek zeytinin gen haritasını çıkarıyor. “Zeytinin İzinde” ismine sahip projeyle, farklı illerden toplanan zeytinler işlenerek zeytinyağına dönüştürülüyor.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın desteğiyle Nar Gourmet firması tarafından başlatılan “Zeytinin İzinde” isimli projeyle Türkiye’de zeytinin gen haritasını çıkarmak için çalışma başlatıldı. Zeytinyağı fabrikasına dönüştürülen bir tırın kullanıldığı projede, Anadolu’nun çeşitli şehirlerinden toplanan zeytinler zeytinyağına dönüştürülüyor. Ekim ayında Hatay’dan yola çıkan gezici zeytinyağı fabrikası bugüne kadar Mersin, Antalya, Manisa-Akhisar ve Ayvalık’taki zeytinleri işledi. Bu bölgelerdeki yöresel zeytin çeşitleri kendi ekolojisinde hasat edildi. Ardından İtalya’dan getirilip tıra monte edilen zeytin sıkma makinesinde işlenerek zeytinyağına haline getirildi.

Doğal nitelikli zeytinyağı üretiliyor

Zeytinin İzinde projesinin yürütücülüğünü yapan Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Dr. Mücahit Taha Özkaya, gezici zeytinyağı fabrikasının tamamen doğal nitelikte zeytinyağı ürettiğini söyledi. Zeytinden elde edilen yağın ne kadar az asitli olursa, kalitesinin o kadar yüksek olduğunu belirten Özkaya, “Amacımız asit seviyesini sıfıra yaklaştırmak. Daha farklı tat, aroma, renk ve doku elde etmek. Proje sonunda Zeytin Gen Haritasını çıkararak, dünya literatürüne Anadolu’ya dair bir katkı sunmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: Tarla Sera

Bir Cevap Yazın