‘Zeytinlik’ düzenlemesi tasarıdan çıkarıldı

0
649
‘Zeytinlik’ düzenlemesi tasarıdan çıkarıldı

Bir dekarda 15’ten az zeytin ağacının olduğu yerleri, ‘zeytinlik saha’ olmaktan çıkaran düzenlemeden vazgeçildi.

‘Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı’nın komisyon görüşmelerinde zeytinliklerin imara açılacağı gerekçesiyle eleştirilen madde tasarıdan çıkarıldı.

Söz konusu tasarının 2. maddesi zeytinlik saha tanımını, “Orman sınırları dışında kalan ve bir dekar alanda en az 15 kültür çeşidi veya yabani zeytin bitkisinin bulunduğu alan” olarak değiştiriyordu.

Maddenin tasarıdan çıkarılmasına ilişkin AK Parti’li milletvekillerinin verdiği önergenin gerekçesinde, “Geleneksel zeytinliklerin, tanımda yer verilen sıklıkta zeytin ağacı ihtiva etmediği, kanunda bu şekilde zeytinlik saha tanımına yer verilmesi durumunda geleneksel zeytinliklerin ‘Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanun’ ile sağlanan koruma önlemlerinin dışında kalacağı gerekçesiyle zeytinlik saha tanımının yapılmasından vazgeçilmiştir.” ifadelerine yer verildi.

Türkiye’de geleneksel olarak zeytinliklerde dekar başına 15 değil, 10-12 zeytin ağacı bulunuyor.

Konuya ilişkin daha önce açıklama yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, söz konusu maddenin tasarıdan çıkarılabileceğini söyleyerek, “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile istişare edeceğiz ve ortak bir karar vereceğiz. İlla böyle olsun diye ısrarcı olmayacağım. Çıkarabiliriz o maddeyi, sorun değil.” diye konuşmuştu.

www.dunya.com

Bir Cevap Yazın