Zeytinliklere yeni düzen geliyor!

2
1215
zeytinlik

ZEYTİNLİKLERİN kaderini belirleyecek yasa için hükümet Meclis’e, “Enerji santrallerinde sorun yaşıyoruz. Amacımız buralarda rahatlama sağlamak” savunması yaptı. Hükümet, Meclis’ten zeytinliklerle ilgili düzenlemeyi çıkarmaya çalışırken; zeytinlikleri de içeren tarım arazileriyle ilgili yasanın Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilme olasılığı doğdu.

Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu zeytinlikler için rapor yayınlandı. Rapora göre hükümet, zeytinlikleri amacına dışında kullanıma açan düzenlemeyi enerji projelerine dayandırdı. Hükümet adına komisyona yapılan sunumda, şu noktalar dile getirildi:

Enerji ve madencilik alanında karşılaşılan temel sorun, zeytinlik alanlardan ziyade, zeytinlik alanların 3 kilometre civarındaki alanlarda da hiçbir şekilde herhangi bir tesisin kurulamaması.

Mersin Akkuyu’da nükleer enerji santrali inşaatında, Manisa Soma’da yer alan Türkiye Kömür İşletmeleri’ne ait ruhsatlı bir sahada, Muğla’da yer alan ve özelleştirilen Yeniköy ve Kemerköy termik santralleri ile Yatağan Termik Santrali’nde Kemerköy ve Yeniköy santrallerinin kömür ihtiyacını besleyecek Karacahisar ile Işıkdere, Akbelen sahalarında zeytinlik sebebiyle sorunlar yaşanıyor.
Bakanlıkça çıkarılacak yönetmelik çerçevesinde belirlenecek ve illerde kurulacak 9 kişilik bir kurul uygun görürse ve bakanlık izin verirse, enerji tesislerinin madencilik faaliyetlerine izin verilecek.

euronewstr

2 YORUMLAR

  1. Bekir Bey paylaşım için teşekkür ederim. Ancak haber her ne kadar ilk bakışta sevindirici gibi görünse de son cümle her şeyi net bir şekilde açıklıyor.

    ( ” Bakanlıkça çıkarılacak yönetmelik çerçevesinde belirlenecek ve illerde kurulacak 9 kişilik bir kurul uygun görürse ve bakanlık izin verirse, enerji tesislerinin madencilik faaliyetlerine izin verilecek. ” )

Bir Cevap Yazın