‘Zeytinyağı primi en az 2 lira olmalı’

0
1136
Zeytinyagi-primi-en-az-2-lira-olmali

Orkide markasıyla üretim yapan Küçükbay A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Küçükbay, zeytinyağına verilen primin en az 2 lira olması gerektiğini söyledi.

AB’nin zeytinyağına kilo başına 4 lira verdiğine dikkat çeken Küçükbay, Türkiye’de kişi başına tüketilen zeytinyağının Avrupa’nın çok gerisinde olduğunu, uygulanacak teşviklerle fiyatın düşeceğini ve tüketimin artacağını kaydetti. İç piyasada üretici ve müşteriyi koruyan kararlar alınmasının Türkiye’nin yağ üretiminde öne geçmesini sağlayacağını dile getirerek, “Ayçiçek yağına 80 kuruş, kanola yağına 1 lira primin uygulandığı ülkemizde, zeytinyağına verilen 70 kuruş prim yetersiz kalıyor. Zeytinyağına verilen prim en az 2 lira olmalı. Yıllık zeytinyağı ihracatının 30 bin tonlara ulaşmasıyla dünya pazarlarında üst sıraları zorlayan Türk yağ sanayicileri, 5. bölge teşviklerinden yararlanmalı.” diye konuştu.

ZEYTİNYAĞI İHRACATINI YÜZDE 45 ARTTIRDI

Küçükbay Yağ Sanayi A.Ş., “Orkide” markalı ürünüyle iç piyasada gösterdiği başarıyı dış piyasada da sürdürüyor. Geçen yıl Tekirdağ’da faaliyete geçen tesislerinde günlük bin 500 ton ayçiçek yağı işleme kapasitesine ulaşan Küçükbay, zeytinyağında da “Ekiz” markasıyla yüzde 45 ihracat artışı yakaladı. 1980’li yıllardan itibaren tarım sanayisi sektörlerinde beliren gelişmelerle teknoloji yatırımları ve üretim miktarı açısından nebati yağ sanayisinde önemli gelişmeler yaşandığını belirten Ahmet Küçükbay, şunları kaydetti: “Geçmişte ilkel sayılabilecek teknolojilerin kullanıldığı sektör, özellikle son 10 yıldır büyük gelişme göstererek modern teknolojiler kullanmaya başladı. Arz talep ve iklim koşullarına bağlı olarak yağlı tohumlarda, özellikle de ayçiçeği üretiminde görülen dalgalanmalar bitkisel yağ üretimi ve ticaretini de etkilemekte. Tüm dünyada her geçen gün artan bir öneme sahip yağlı tohumda Türkiye, bu hızlı gelişime ayak uydurmaya çalışıyor.”

haber366

Bir Cevap Yazın