Zeytinyağı sahtekarları toplu alım yapan otellere yöneldi

0
993

Kaçak ZeytinyağıHileli ve sağlığa zararlı ürün satan gıda sahtekarları, turizm sezonunu başlamasıyla otellere yöneldi.

Turistik tesisler, yeni sezona yönelik yüklü miktarlarda gıda alımları yapıyor. Bunu fırsat bilen karışımlı ürün satıcıları, otellere sahte zeytinyağı pazarlama girişiminde bulunuyor. Kanola, ayçiçek ve soya yağlarını karıştırılarak natürel sızma zeytinyağı diye otellere satılmaya çalışılıyor.

Zeytin ve zeytinyağı ticareti ile uğraşan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Meclis Üyesi İzzet Bayar, turizm sezonunun başlamasıyla sahte yağ olaylarının artmaya başladığına dikkat çekerek, otelleri uyardı. Bayar, “Pahalı olan natürel zeytinyağları, otellere ayçiçeği fiyatından pazarlanmaya çalışılıyor.” dedi. Gıda sahtekarlarının toplu tüketim yapan yemek fabrikaları ve otelleri hedef seçtiğini belirten Bayar, “Fiyatın öncelikli olduğu bu yerler, özellikle zeytinyağı konusunda çok dikkatli olmalı. Şu anda sezon başladığı için hedefte oteller var. Dolayısıyla turistik tesisler, üretim izni olmayan hiçbir ürünü almamalı.” uyarısında bulundu.
Zeytinyağı tedarikinde hile yapmayacak iyi markaların tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan Bayar, şöyle devam etti: “Kızartmalık dediğimiz rivera tipi zeytinyağları var. Bunun içine izinli olarak yüzde 20 zeytinyağı, yüzde 80 diğer yağlar konulabiliyor. Bazı uyanıklar bunu suistimal ediyor. Karışımlı zeytinyağını natürel sızma etiketiyle piyasaya sürüyor. Bu yağların kontrolü için mutlaka tahlil gerekiyor.”
Son dönemlerde sahte zeytinyağlarıyla ilgili ATSO meslek grubuna gelen şikayetlerin arttığı bilgisini de veren Bayar, tüketicileri ucuz zeytinyağlarına itibar etmemeleri konusunda uyardı. Karışımlı yağların etikette belirtilmesi gerektiğinin altını çizen Bayar, “Normalde 180 liraya satılan 18 litrelik natürel sızma zeytinyağı, sahtekarlar tarafından 60-70 liraya piyasaya sürülüyor. Bugün 18 litrelik ayçiçeği yağı bile 70 liraya satılıyor.” diye konuştu.
Bayar’ın verdiği bilgilere göre, bu durumla karşılaşmamak için piyasada bilinmeyen markalardan yağ alınmaması ve açık ürünlere itibar edilmemesi gerekiyor. Basit yolla, zeytinyağında başka cins ucuz yağ olup olmadığını anlaşılabilir. Zeytinyağı +4-5 C de bulanıklaşır, 0 ile 6 C arsında ise donar. Oda ısısında normal haline döner. Yağın donması kalitesini etkilemez. Alınan yağın bir örneği buzdolabına konularak donması beklenir. Yağ katkısız ise tamamı katılaşır. Donmayan kısım varsa katkılı olduğu anlaşılır. (CİHAN)

Bir Cevap Yazın