Ziraat mühendisi muz kanserine çare buldu mu?

0
769
Ziraat mühendisi muz kanserine çare buldu mu?

Mersin’in Erdemli İlçesi’nde Ziraat Mühendisi Akif Özsu, dünyada muz üreticilerinin en büyük korkulu rüyası haline gelen ve tedavisinin mümkün olmadığı kök kanserine karşı ürettiği zirai ilaçta yüzde 100 başarı elde ettiğini açıkladı. 5 yıldır deneme aşamasında olan zirai ilacın hastalıkla olan mücadelede etkili olduğunu gören Özsu, ilacın ruhsat ve patentini almak için resmi girişimlerde bulundu.

Yılda 270 bin ton muzun üretildiği Türkiye’de, muz üreticilerinin en büyük sorunu haline gelen kök kanserini tarihe karıştırmayı amaçlayan Akif Özsu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na başvurarak ürettiği ilacın muz köklerine ve kök kanseri hastalığına iyi geldiği belirtti. Gerekli denemelerin ardından gerekli üretim ruhsatı ve patent çalışmalarına dair resmi başvurusunu da Erdemli Tarım Gıda ve Hayvancılık İlçe Müdürü Mehmet Türker’e teslim etti. 5 yıl içerisinde laboratuvara 7 kez deneme numuneleri gönderen Özsu, Türkiye’de 180 bin ton ile muz üretiminin en çok olduğu olduğu Mersin’de ‘muz kanserine’ çare bulduğunu iddia etti.

ziraat-muhendisi-muz-kanseri-2

KÖK KANSERİ TARİH OLACAK

İlçede muz üretilen seraları gezerek incelemelerde bulunan Özsu, patent işlemlerini yaptırdıktan sonra seri üretime geçmeyi düşündüklerini ifade ederek, ”Toprağa, insana ve doğaya zarar vermeyen ilaçlardan oluşan karışımları Antalya’da bulunan tarım laboratuvarlarında teste tabi tuttuk ve sonunda gönderdiğim numunenin muzda kök kanseri hastalığına karşı büyük bir başarı elde ettik. Kök kanseri olan bahçelerde kullandığımızda 3 ay içerisinde hasta olan muz fidanları yeniden iyileşip, eski haline dönerek muz vermeye başladı. Bakanlık incelemesinin ardından üniversite araştırması da sonuçlanınca resmi üretim ruhsatını alacağım. Dünyada bütün muz üreticilerinin korkulu rüyası haline gelen kök kanseri artık bu ilaçla tarih olacak” dedi.

ziraat-muhendisi-muz-kanseri-3

 HASTALIK İYİLEŞTİ

6 dönüm serada muz üreticiliği yapan Mustafa Arı ise, geçen yıl muz serasında kök kanseri hastalığının ortaya çıktığını kaydederek, ”Muz fidelerim bir anda kurumaya ve çürümeye başladı. Serayı bozmaya ve ortadan kaldırmayı düşünürken ziraat mühendisimiz Akif Özsu tarafından fidanlarımıza yeni yaptığı ilaçlardan kullandık. İlaçlar deneme ilacıydı ama çok başarılı oldu. İlaçları kullandıktan sonra bu hastalık 3 ay içerisinde yok oldu ve muz seram eski sağlığına kavuşarak yeniden meyve vermeye başladı” diye konuştu. Erdemli Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Mehmet Türker ise aldıkları başvuruyu incelemeye aldıklarını, olumlu bir sonuç çıkmasını umduklarını kaydetti.

Kaynak: sozcu.com.tr

Bir Cevap Yazın