ZMO Konya Şube Başkanı Taşpınar.”Türkiye, Tarım Arazi Varlığı ve İklim

0
1199
Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Taşpınar."Türkiye, Tarım Arazi Varlığı ve İklim

Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Özkan Taşpınar, Türkiye’nin tarım arazi varlığı ve iklim özellikleri bakımından tüketim ve sanayi ihtiyacını karşılamasının yanı sıra ihracat yapacak tarımsal potansiyelinin de var olduğunu belirtti.

Taşpınar, yaptığı yazılı açıklamada, 2010 yılından bu yana verilen sıfır faizli hayvancılık kredileri ile kurulan işletmelerin yurt dışından yüz binlerce hayvan ithal ettiğini bildirdi.

Taşpınar, ithal edilen hayvanlara bağlı olarak, hayvan varlığındaki artışla aynı oranda yem üretiminin artmaması, yem bitkilerine verilen desteklerin artırılmaması ve kaba yemdeki açığın büyümesiyle son iki ay içinde yem fiyatlarında yüzde 35 civarında bir artışa neden olduğunu ifade etti.

Hayvancılıkta yaşanan bu sorunların kaba yem problemini gidermekle çözümlenebileceğini vurgulayan Taşpınar, şunları kaydetti:

“Karlı süt sığırcılığında verime göre yeterli beslemenin yanında işletmelerin kaba yem ihtiyaçlarını kendilerinin karşılaması çok önemlidir. Kaba yemin dışarıdan satın alınması süt ve etin maliyetlerini yükselteceğinden işletmenin zarar etmesine neden olacaktır. Hayvancılık işletmeleri kaba yem ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ekim ayında macar fiğ ve yem bezelyesi gibi baklagil yem bitkilerini ekip mayıs ayında hasat eder, mayıs ayında da silajlık Mısır ekimi yapabilirler. Türkiye, tarım arazi varlığı ve iklim özellikleri bakımından tüketim ve sanayi ihtiyacımızı karşılayacak hatta ihracat yapacak tarımsal potansiyele sahiptir.”

Taşpınar, krizi atlatmak için yurt dışından ithal edilen kasaplık et ve kasaplık hayvan girişinin de bir an önce yasaklanması gerektiğini belirtti.

KAYNAK:haberler.com

Bir Cevap Yazın