Ziraat odaları gübre desteği istiyor

0
1095

TZOB Şemsi BayraktarTürkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, gübre ve mazotta daha fazla destek istediklerini belirterek, “Sanayicimiz eksik olmasın, ne zaman çiftçi tarlaya girse zammı basıyor. Benim çiftçim ne zaman talep yaratırsa, bir bakıyorsunuz gübre fiyatları fahiş” dedi.

Bayraktar, Konya Ticaret Borsasında gerçekleştirilen Konya Ziraat Odaları 2011 Yılı Olağan İl Kongresi’nde, bir taraftan kongreler yaptıklarını diğer taraftan da açılışlar gerçekleştirdiklerini söyledi.

Kongrede sektörün sorunlarına kamuoyunda dikkat çekmeye ve çözüme katkı sağlamaya çalıştıklarını ifade eden Bayraktar, Türk çiftçisinin yüksek maliyetlerle üretim yaptığını, yüksek maliyet denilince akla ilk gelenin girdi maliyetleri olduğunu ancak yapısal sorunun çok daha önemli olduğunu bildirdi.

Mazottaki indirimde katkımız oldu

Türk çiftçisinin dünyanın en pahalı mazotunu kullandığını vurgulayan Bayraktar, şunları kaydetti: “Mazottaki indirimde bizimde katkımız oldu. Devletten mazotta yapılanı gübrede de yapmasını istiyoruz. Çiftçi’nin öz sermayesi yok ki, bu yüzden önceden gübre alıp stok yapamıyor bu nedenle sanayicilerimizi insaflı olmaya çağırıyorum” dedi. Diğer yandan, Gübre tüketim miktarlarına bakıldığında hep 5 milyon ton civarında seyreder. Bulgaristan ve Romanya’nın 3’te 1’i kadar gübre kullanıyoruz. Bir tarım ülkesine bu yakışmaz.” dedi.

Kaynak: Dünya

Bir Cevap Yazın