Ziraatçilerden bütçe sitemi

0
1011
Ziraatçilerden bütçe sitemi

ANKARA – Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, bütçede, tarıma ayrılan kaynağın bu yıl da yasanın öngördüğü asgari miktarın altında kaldığını belirtti. Yetkin, yazılı açıklamasında, eylül ayı ile ocak-eylül dönemine ilişkin bütçe gerçekleşmelerini değerlendirdi.

Bütçeye göre, çiftçiye 2015’te doğrudan 10 milyar lira kaynak ayrıldığını, ancak KİT’lerin finansmanı, diğer müdahale alımları, kredi sübvansiyonu gibi kalemler de dikkate alındığında bu miktarın 13,1 milyar lirayı bulacağını ifade eden Yetkin, “Açıklanan bütçede, tarıma ayrılan kaynak, bu yıl da yasanın öngördüğü asgari miktarın altında kaldı. Geçen yıldan bu yana tarımsal maliyetlerdeki önemli artışlara karşın artış 300 milyon lira gibi sembolik denilebilecek miktarda oldu” değerlendirmesinde bulundu.

Açıklanan rakamlara göre, bütçeden tarımsal desteklemeye ayrılan payın 2015 yılında doğrudan desteklemeler için yüzde 2,1, dolaylı desteklemeler de hesaba katıldığında yüzde 2,8 olacağına dikkati çeken Yetkin, “Toplam doğrudan ve dolaylı destek miktarı 13,2 milyar liradan 13,1 milyar liraya inecek. Milli gelir açısından bakıldığında ise yine yüzde 1’in çok altında kalacak. Kısacası, Çiftçinin umudu yine başka bahara kalmış bulunuyor” ifadelerini kullandı. AA

Kaynak: Radikal

Bir Cevap Yazın