Zirai Don Sonrasında Kayısı Fiyatı Yüzde 100 Arttı

0
1027
Zirai Don Sonrasında Kayısı Fiyatı Yüzde 100 Arttı

Malatya’da yaşanan zirai don sonrasında kayısı fiyatının yüzde 100 civarında arttığı bildirildi.

29, 30 ve 31 Mart günleri gece ısının eksiye düşmesinden dolayı il genelinde kayısı başta olmak üzere birçok meyve çiçek ve tomurcukları yanması nedeniyle Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü görevlileri ve Tarım Sigortaları A.Ş. görevlileri, hasar tespit çalışmalarını devam ettiriyor. Uzmanlar, gerçek hasarın Mayıs ayı ortalarında belirlenmesinin beklendiğini ifade ediyor.

Kayısı tomurcuk ve çiçeklerinin yüzde 100’e yakın zirai dondan etkilenmesi tahmini üzerine kuru kayısı fiyatları da tavan yaptı.
2013 yılı ürünü kuru kayısıları depolarında bekletenler, bugünlerde kuru kayısıyı piyasa sürmeye hazırlanıyor.

Ticaret Borsası yönetim kurulu üyesi, kayısı üreticisi ve satıcısı Kaya Doğan, zirai don öncesinde birinci kalite kuru kayısının toptan fiyatı 6 TL civarında iken, zirai don sonrasında ise 12 TL civarına yükseldiğini ifade etti. Doğan, “Stoklarda birkaç yılın kuru kayısısı var diyenler ve fiyatın yükselmesine engel olanlar, bugün birinci kalite kuru kayısıyı toptan fiyatı olarak 12-13 TL veriyor. 15-20 gün önce niye bu fiyata almıyorlardı?” diye sordu.

Bu yıl kayısı rekoltesinin yok denecek kadar az beklenmesi nedeniyle bir kayısı üreticisi olarak üzüldüklerini söyleyen Kaya Doğan, “Bazıları diyor ki, kayısı çok olunca para etmiyor. Emek boşa gidiyor diyenler var. Tek çok olsun da para etmesin. Ürün fazla olunca vatandaşlar eşe dosta kayısı hediyesi gönderme imkanı buluyor. Ancak rekolte yok denecek kadar az olunca hediyelik kayısı gönderme de azalır. Dolayısıyla kayısımızın tanıtımının azalmasına etkisi olacağını tahmin ediyorum” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın