Zirai mücadele ilaç bayiliği açıklaması.

0
1507

zirai ilaç bayiANKARA (A.A) – Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Fehmi Kiraz, Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ile Depolanması Hakkında Yönetmelik ile yetki ve haklarının gasp edildiğini ileri sürdü.

Kiraz yazılı açıklamasında, Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ile Depolanması Hakkında Yönetmeliğin 10 Martta yayınlandığını hatırlatarak, şöyle devam etti:

”Ziraat mühendisleri olarak kendi meslek Kanunumuz olan 7472 Sayılı ‘Ziraat Yüksek Mühendisliği Hakkında Kanun’ ile tarafımıza verilen ‘Zirai Mücadele Bayiliği’ yetkimiz ve hakkımız bu yönetmelik ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından yine gasp edilmiştir.

Ziraat mühendisleri zirai mücadele ilaç bayisi olabilmek için Bakanlıkça yarışma sınavına girdirilmek suretiyle yetki alabilecektir. Kabul edilemez bu durumu ziraat mühendislerinin bir meslek kuruluşu olarak şiddetle kınıyoruz.”

Kiraz, bir an önce yanlıştan dönülmesini isteyerek, ziraat mühendislerinin kanuni hakkı olan bu yetkinin, bu işi yapmak isteyen her ziraat mühendisine başvurusu halinde verilmesi gerektiğini belirtti.

Bir Cevap Yazın