1 ağacın maliyeti 12.4 milyar lira!

0
983
1 ağacın maliyeti 12.4 milyar lira! ,tarımsal haber,tarım haberleri,tarımsal destek,tarımsal ekonomi,tarımsal gıda,tarımsal kredi,tarımsal kalkınma,tarımsal finans,
1 ağacın maliyeti 12.4 milyar lira! ,tarımsal haber,tarım haberleri,tarımsal destek,tarımsal ekonomi,tarımsal gıda,tarımsal kredi,tarımsal kalkınma,tarımsal finans,

Siyasi tansiyondaki artışın etkisiyle endeks yüzde 10.5 düşüşle 26 Şubat’tan bu yana en düşük seviyeden kapandı. Borsada “62 milyar TL” bir günde buhar oldu…
İSTANBUL – Gezi Parkı’nda “5 ağacın” kesilecek olmasına karşı koyan aktivistlerin başlattığı protestolar sonrası artan tansiyon bugün yurtiçi piyasayı vurdu. Son 10 yılın en kötü gününü yaşayan Borsa İstanbul’da “62 milyar lira” bir günde buhar oldu.

Hükümete yönelik protestoların genişlemesi siyasi tansiyonu artırırken, Borsa İstanbul 100 endeksi yüzde 10.47 düşüşle 26 Şubat’tan bu yana en düşük seviye olan 76.983 puandan kapandı. Bankacılık endeksi yüzde 11.19 değer kaybetti.

Özellikle elinde milyarlarca TL tutarında bono portföyleri tutan bankalar tahvil/bono piyasasındaki son gelişmeleri fiyatlara tam olarak yansıtmadan önce gelişmelerin ne yönde devam edeceğini görmek istediklerini belirtiyorlar.

Bu beklenti ile tahvil/bono piyasasında normal günlerin aksine hacimler çok küçük tutarlarda kalırken, işlem sayısı da oldukça az. Bankacılar gösterge tahvilde Cuma gününe göre hacimlerin beşte bir seviyesine, 10 yıllık tahvilde üçte bir seviyesine indiğini belirttiler.

Yatırımcıların fiyat vermekte zorlanması nedeniyle uzun süre işlem geçmeyen tahvil bono piyasasında 8 Mart 2023 itfalı, 10 yıllık tahvil, yüzde 7.16 ile Cuma gününe göre 30 baz puan üzerinde yükselişle güne başlarken gösterge tahvilde bileşik faiz yüzde 6.78 ile Nisan başından beri en yüksek seviye olan yüzde 6.78’e kadar yükseldi.

Dolar/TL 1.89 seviyesinde

Dolar/TL bugün yüzde 1’in üzerinde değer kaybı ile gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en çok değer kaybeden para birimi oldu. Cuma günü 1.8683 seviyesinde işlem gören dolar/TL güne 1.90 seviyesini test ederek başladı. En son Ocak 2012’de bu seviyeyi gören Dolar/TL gün sonunda 1.89 seviyesinde.

TCMB piyasada bugün de normal gün uygulamasına devam ederken bankacılar TCMB’nin likiditeyi gevşek bırakmadığını ancak bugünden de istisnai gün uygulamasına gitmeyi tercih etmediğini söylediler.

Sepet bazında TL 2.1864 seviyesine yükselerek 2012 başından beri en yüksek seviyeyi test ettikten sonra 2.1751 seviyesinde işlem gördü.

haber46

Bir Cevap Yazın