Almanya, Gıda Güvenliğinde Sınıfta Kaldı

0
371
Almanya, Gıda Güvenliğinde Sınıfta Kaldı

Almanya’da gıda güvenliği, yine tartışmaların odağında. Tüketiciyi koruma kurumu Foodwatch, ülkede gıda kontrollerinin düzgün bir şekilde yapılmadığını öne sürdü.

Kurumdan Matthias Wolfschmidt, “Yetkililer, tüketici yerine şaibeli şirketleri koruyor.” diyerek, uygulamadaki sorunlara dikkat çekti.

2012 yılında ülkede gastronomi alanında faaliyet gösteren 1,2 milyon işletmeden ancak 530 bin kadarının denetlenebildiğini belirten Foodwatch, her dört şirketten birinin, her beş et örneğinden birinin kusurlu çıktığını vurguladı.

Kurum, konuyla ilgili yaptıkları başvurulara yeterli cevaplara alamadıklarını da kaydetti. Buna göre, ilgili makamlara yapılan bilgi başvuruları yüksek ücretler talep edilerek engellenmeye çalışılıyor, ya da yetersiz bilgi veriliyor.

Tam ve kusursuz cevap istedikleri konular için kendilerinden toplamda 174 bin Euro ücret istendiğini belirten Foodwatch, böylelikle işlerinin engellendiğine vurgu yaptı. Kurum, Almanya’da gıda güvenliği konusunun daha şeffaf olması gerektiğini söyledi

Bir Cevap Yazın