Atık sular zirai sulamada kullanılacak

0
642
Atik-sular-zirai-sulamada-kullanilacak

Hollanda ile Orman ve Su İşleri Bakanlığının ortak çalışması olan “Arıtılmış Evsel Atıksuların Tarımda Kullanımı” projesiyle atık su, tarımsal sulamada yeniden kullanılmak üzere arıtılacak.

ANKARA – “Arıtılmış Evsel Atıksuların Tarımda Kullanımı” projesiyle atık su, tarımsal sulamada yeniden kullanılmak üzere temizlenecek.

Orman ve Su İşleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Su Yönetimi Genel Müdürlüğü özellikle su kıtlığının yaşandığı kurak yaz mevsimlerinde atık suların tekrar kullanımı için çalışma başlattı.

Hollanda ile Orman ve Su İşleri Bakanlığının çalışmalarıyla projelendirilen ve Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan “Arıtılmış Evsel Atıksuların Tarımda Kullanımı” projesi Afyonkarahisar’da uygulanacak. Proje, Hollanda tarafından sağlanan 750 bin avro hibe ve Afyonkarahisar Belediyesinin katkılarıyla gerçekleştirilecek.

Proje kapsamında Afyonkarahisar Atıksu Arıtma Birliği tarafından işletilen arıtma tesisinde, atık su, tarımsal sulamada yeniden kullanılmak üzere temizlenecek. Yeni teknolojilerin uygulanacağı ve Türkiye’de ilk olacak projeyle su kaynakları üzerindeki önemli bir baskının ortadan kaldırılacağı belirtiliyor.

Toplam su tüketiminin yüzde 70’i zirai sulamada kullanılıyor

Tarım sektörünün su ihtiyacının toplam su tüketiminin yüzde 70’ine ulaştığı Türkiye’de, atık suyun tarımsal sulama için tekrar kullanımı ve atık suyun geri kazanım uygulamaları önem taşıyor.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, atık suyun geri kazanımıyla kısıtlı su kaynaklarının ekolojik, estetik ve ekonomik açılardan korunmasının temin edileceğini ifade etti. Arıtma ve tekrar kullanımla köylülerin tarımsal faaliyetlerinin çeşitleneceğini de belirten Eroğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Atık suların arıtılması ekonomik bir getiri sağlayacak olmasının yanında son yıllarda önemli hale gelen su kaynaklarının sürdürülebilir kullanımına da önemli bir katkı sağlayacak. Proje dahilinde arıtılmış atık suların yeniden kullanımı sonucu suyun bir katma değer olarak ele alınması sağlanacak. Sağlanan ekonomik katkı sonucu ülkemizde gerçekleştirilen arıtma teknolojilerine dair yatırımların çeşitlenerek bu yatırımlarda suyun yeniden kullanımına dair seçeneklerin de göz önüne alınması teşvik edilecek.”

Eroğlu, projeden elde edilen sonuçların yaygınlaştırılması sayesinde mevcut su kaynaklarının daha verimli kullanımının da temin edileceğine işaret etti.
haber46

Bu konuda siz neler düşünüyorsunuz? Bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz. #tarimsalhaber ve daha fazlası için www.etarim.net

Bir Cevap Yazın