Bademli’den Kazakistan’a 285 bin meyve fidanı

0
1031
Bademli’den Kazakistan’a 285 bin meyve fidanı

Ödemiş’in fidar üretimi ile ünlü Bademli beldesinde faaliyet yürüten Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Kazakistan’a ilk etapta 135 bin, daha sonra da 150 bin meyve fidanı ihraç edecek. Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, ayrıca Kazakistan’ın Çim Kenti Valiliği ile ortaklaşa 5 bin dönüm arazide meyve fidanı da yetiştirecek.

45 yıldır adını fidancılık alanında Türkiye’ye ve yurt dışına duyuran Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma kooperatifi, Kazakistan’a önce135 bin adet, daha sonra da 150 bin adet meyve fidanı ihraç ediyor. Bugün tamamlanacak sevkiyat öncesi sterilize edilen fidanlar, Kazakistan yolculuğu için numaralandırıldı. Kooperatifin kurduğu doku laboratuarı ile virüssüz fidan üretmeye başladığı için yurt içi ve yurt dışından yoğun talep aldığı ifade edildi.

Kooperatif Başkanı Selçuk Bilgi, “Kazakistan’a 150 bin elma fidanı gönderiyoruz. 9 tam bodur anaç üzerine terbiye edilmiş örtü sistemi yapılmak kaydıyla, Kazakistan’ın Çim Kentinde bir iş adamına 5 çeşit kırmızı elma fidanı verdik” dedi.

Bilgi, şöyle devam etti: “Çim Kentindeki Valilikle ortak bir şirketimiz var. Hem orada ortak bir üretim yapacağız, hem de o bölgedeki boş alanları oranın çevreyle ilgili yapısına göre, meyve ağaçlarıyla donatacağız. İlk etapta 135 bin, daha sonra 150 bin elma fidanını göndereceğiz. Tırlar yüklenmeye başladı cumaya kadar yükleme devam edecek. Çim Kenti Valiliğinin Sosyal Girişimcilik Müdürlüğü ile yaptığımız projede, 5 bin dönüm arazi üzerinde 5 çeşitten oluşan bir milyon adet meyve fidanı dikeceğiz. Bunun yüzde 60’ı kooperatifimizin, yüzde 40’ı Valiliğin olacak. Bunun haricinde bu kentte, 2000 dönüm arazi üzerine meyve bahçesi kurarak, üreticilerimizin daha fazla para kazanmalarının mutluluğunu yaşayacağız.”

haber365

Bir Cevap Yazın