Bu Meyve Para Kazandırıyor

0
4018
Bu Meyve Para Kazandırıyor

Fındığı tahtından etmeye aday. Kilosu 40 liradan satılıyor. Üreticisin ihya eden mavi yemiş, karadenizin gözdesi olmaya aday.

Türkiye’de ve dünyada özellikle dondurma, pasta, meyve suyu, çay ve unlu mamüller yapımında ve ilaç sanayisinde kullanılan mavi yemiş, kilosu 40 liradan alıcı buluyor.

Advertisement

Ordu’da iki üretici tarafından 15 dekar arazi üzerine kurulu bahçede yetiştirilen mavi yemişin hasadına başlandı.

Gölköy ilçesinde yaklaşık 3 yıl önce fındığa alternatif olarak 15 dekar arazi üzerine kurulan bahçede yetiştirilen mavi yemiş, hasat ediliyor.

Mavi yemiş üretimi yapan Ergül Erdal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bahçesinden bu yıl ürün almaya başladığını söyledi.

İLK YIL 1 TON ÜRÜN

Bu sezon 1 ton ürün hasat etmeyi beklediğini vurgulayan Erdal, “Yaptığımız araştırmalar sonrası bu meyvenin bölgemize uygun olduğunu tespit ettik. Sonra bir başlangıç yaptık ve bahçemizi kurduk. Bugün gelinen noktada da verim almaya başladık. İlk yıl için 1 ton civarında ürün bekliyoruz ama hedefimiz 2-3 yıl içerisinde 5-6 ton ürün almak” dedi.

KİLOSU 40 LİRADAN SATILIYOR

Erdal, mavi yemişin çok hassas bir meyve türü olduğunu belirterek, “Mavi yemiş elle hasat ediliyor. Çok hassas bir meyve türü olduğu için toplandıktan sonra şoklanması gerekiyor ancak hemen satacaksanız iyi bir paketleme yapılmalı. Pazarı açık. Çok fazla yetiştirilen bir meyve türü olmadığı için kalitesine göre 20 ile 40 lira arasında değişen fiyatlardan alıcı buluyor” diye konuştu.

EN DEĞERLİ MEYVE TÜRÜ

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali İslam ise mavi yemişin üzümsü türler arasında yer alan meyvelerin en değerlisi olduğunu dile getirdi.

Meyvenin dünyada en çok ABD ve Kanada’da üretildiğini anlatan İslam, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu ürün 2000 yılından itibaren ülkemizde de yetiştirilmeye başlandı. Karadeniz’in ekolojik yapısı meyvenin yetişmesine oldukça uygun olduğu için son yıllarda üretimde bir artış söz konusu. Üreticilerimiz daha çok ekonomik nedenlerden dolayı mavi yemiş yetiştiriyor. Çünkü oldukça geniş bir kullanım alanına sahip.”

MAVİ YEMİŞTEN NE YAPILIYOR?

İslam, mavi yemişin dünyada birçok sektörde kullanıldığını vurgulayarak, “Mavi yemiş Türkiye’de ve dünyada özellikle ilaç sanayisi ile dondurma, pasta, meyve suyu, çay ve unlu mamüller yapımında kullanılıyor. Meyvenin kendisi ve ayrıca yapraklarından çay üretiliyor. Az miktarda da olsa sofralarda yerini alan bir meyve. Çünkü fazla üretim olmadığı için çok lezzetli olmasına karşın sadece seçkin sofralarda yer alıyor” ifadelerini kullandı.

İslam, mavi yemişin çeşitlerinin de olduğunu, Ordu’da ve ülke genelinde üretiminin yaygınlaşması için çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Kaynak: ekofinans. com

Bir Cevap Yazın