Ekmekte yeni dönem başlıyor

0
739
ekmekte yeni donem basliyor
ekmekte yeni donem basliyor

Sofraların vazgeçilmezi ekmek 1 Temmuz’dan itibarın özüne dönüyor. Düzenlemeye göre, ekmek sadece buğday unu, maya, tuz ve su karışımıyla üretilecek.

AA muhabirinin Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği’nden derlediği bilgilere göre, 1 Temmuz’dan itibaren ekmekte üretimden, ambalajlamaya, etiketlenmeden, taşıma ve depolamaya kadar yeni bir döneme giriliyor.
Kamuoyunda “Ekmek Genelgesi” olarak bilinen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yayımladığı tebliğe göre, ekmek 1 Temmuz’dan itibaren 17 katkı maddesinden arınmış halde kepek ve tahıl oranı yükseltilip, tuzu azaltılmış halde, fırın dışındaki satış noktalarında poşetlerde satılacak.

İzmir Ticaret Borsası (İTB) 18 Hububat Mamüller İşleme ve Toptan Ticaret Meslek Komitesi Meclis Üyesi ve Türkiye Ekmek İşverenleri Sendikası Eğitim Sekreteri Nihat Sağır, ekmeğin 1 Temmuz’dan itibaren özüne döneceğini söyledi. Bugüne kadar çeşitli katkı maddesi ile üretilen ekmeğin, yeni dönemde buğday unu, maya, tuz ve sudan ibaret olacağını belirten Sağır, tüketicinin bundan sonra daha sağlıklı, daha hijyenik ve besleyici özelliği yüksek ekmek tüketeceğini kaydetti.
Ekmekteki değişimin sadece katkı maddeleri ile sınırlı olmadığını dile getiren Sağır, şöyle konuştu:
“Ekmeğin satışında da önemli düzenlemeler geliyor. Ulaşımından, dolaplardaki sunuma kadar birçok yenilikler geliyor. Ekmek, bundan sonra nihai tüketiciye ulaştırılırken, daha hijyen olacak. Fırın dışındaki yerlerde ambalajlı satış mecburi hale geldi. Pazar yerlerinde, mahalle aralarında, seyyar arabalarda, cami önlerinde, köşe başlarında, sokakta açıkta, ambalajsız ekmek satışı yasaklanıyor. Bu açıdan da fırıncılar ve tüketiciler adına olumlu gelişmeler var.”

Fırıncıların yeni döneme hazır olduğunu söyleyen Sağır, İzmir Fırıncılar Odası ile İzmir Ticaret Borsası, İzmir Ticaret Odası ve Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın ilgili komitelerinde çeşitli toplantılar ve eğitim seminerleriyle bir hazırlık dönemi geçirdiklerini anlattı. Sağır, “İşletmeler yeni dönem için hazırlıklarını yaptı. Birçok fırın 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek yönetmeliğe göre üretim yapıyor” dedi.

Tüketicinin ekmek tüketme alışkanlığında ciddi bir değişimin yaşandığını anlatan Nihat Sağır, beyaz ekmek olarak bilinen katkılı ekmek tüketiminin ciddi oranda düştüğünü ifade etti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bu yılın başında ekmek israfı ve beyaz ekmeğin içindeki katkı maddelerinin sağlığa zararları ile ilgili yaptığı açıklamaların ardından ekmek tüketiminde ciddi bir değişimin yaşandığını vurgulayan Sağır, “Tüketicilerin tercihleri değişmeye başladı. Tam buğday ekmeği tüketimi yılbaşından bu yana 4 kat arttı. Ekmekte diğer çeşitlere yönelme arttıkça beyaz ekmek tüketiminde de o oranda düşüş var” diye konuştu.
Sağır, ekmekte israfın önlenmesi konusunda yapılan çağrılara tüketicinin duyarsız kalmadığına dikkati çekerek, “Biz kendi firmamızda ambalajlarının üzerine ‘ekmeğini yeteri kadar al’ sloganını yazdırdık. Başbakan Erdoğan’ın israfla ilgili çağrısının vatandaş nezdinde karşılık bulduğu görülüyor” dedi.

Yeni Dönemde Ekmek ve Ekmek Çeşitlerinin Kimyasal Özellikleri
Ürün Rutubet %
(m/m) en çok Tuz % (m/m)
en çok (kuru maddede)
Ekmek 38 1,5
Tam Buğday Ekmeği 42 1,5
Tam Buğday Unlu Ekme 42 1,5
Çavdarlı Ekmek 43 1,5
Kepekli Ekmek 43 1,5
Yulaflı Ekmek 43 1,5
Mısırlı Ekmek 42 1,5
Diğer Ekmek Çeşitleri — 1,5

http://sozcu.com.tr/

Bir Cevap Yazın