Ete yüzde 10 zam kapıda

0
419
Ete-yuzde-10-zam-kapida

Yem fiyatında yaşanan artış sonrası et üretiminin azalmasıyla birlikte karkas et fiyatının artması, et fiyatına zam sinyali verdi. Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, piyasanın düzelmemesi durumunda ete zam gelebileceğini söyledi.

Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, Son dönemde karkas denilen toptan kemikli et fiyatında artış yaşandığını kaydetti. Yem fiyatlarındaki artıştan dolayı üretimin azalmasıyla birlikte piyasaya sürümün azaldığını dile getiren Hastaoğlu, ”Bundan dolayı bir sıkıntı var. Ama ileriki günlerde ne olur onu bilemiyoruz. Fiyat anlamında 12 liraya kesilen dişi sığır, 14 liraya yaklaştı. Erkek dana da 15 liraydı, şu an 17 lira oldu. Toptan fiyatına bu fiyatlara alım satım yapılıyor” şeklinde konuştu.

DAHA YANSIMADI

Karkas ette yaşanan artışın henüz perakendeye yansımadığını aktaran Hastaoğlu, henüz belli olmamakla birlikte yüzde 10 zam gelebileceğini belirtti.

Hastaoğl, “Her an yansıyabilir. Çünkü arada 2 lira gibi bir fark var, bunun yansıması söz konusu olabilir. Tam net olamamakla birlikte piyasada bir zam beklentisi var. Et piyasası düzelmezse zam gelebilir, piyasanın düzelmesi bekleniyor” dedi.

haber365

Bir Cevap Yazın