Fındık fiyatında düşüş sürüyor

4
294
Fındık fiyatında düşüş sürüyor

Ordu’da geçen hafta serbest piyasada 12 liradan işlem gören 50 randımanlı kabuklu fındık bugün 11,25 liraya geriledi.

Ordu’da serbest piyasada 12 liradan işlem gören 50 randımanlı kabuklu fındık bugün 11,25 liraya düştü.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, borsada bugün 11,25 lira olarak açıklanan fındık fiyatı karşısında üzüldüklerini belirtti.

Fındık fiyatının bu sezon ilk defa 11,25 liraya kadar düştüğünü ifade eden Soydan, sezon içerisinde 15 liraya kadar yükselen fındık fiyatının yaklaşık bir aydan beri sürekli düştüğünü söyledi.

Artık serbest piyasanın kendisini ciddi anlamda sorgulaması gerektiğini vurgulayan Soydan, “Yaşanan düşüşle ilgili yetkili kurumlardan kamuoyu adına tatmin edici açıklama bekliyoruz. Bu rakam kabul edilir bir rakam değildir. Kimse bizden bu anlamda susmamızı beklemesin.” dedi.

Soydan, üreticilere bu fiyattan ürünlerini pazara indirmemeleri çağrısında da bulundu.

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt de fındık fiyatının artmasını beklerken sürekli düşmesine anlam veremediklerini dile getirerek, “Serbest piyasa sisteminin üreticiye fayda sağlamadığı artık ortada, bundan sonra fındık fiyatlarına hükümetin müdahale etmesini istiyoruz.” diye konuştu.

www.dunya.com

4 YORUMLAR

    • Kesinlikle üretici açısından durum dediğiniz gibi. Hayatını fındığa bağlayan bir çok çiftçi var. Bu çiftçiler çocuklarını fındık veresiye evlendiriyor, evlerine eşyaları fındık veresiye alıyor ve daha bir çok şeyi bu şekilde yapıyorlar. Dolayısıyla fındığın 50 kuruş bile artması hayatları ciddi anlamda etkiliyor.

  1. fındık fiyatında düşüşe rağmen fındık tüketici için hala bir lüks ülkemiz dünya fındık üretimin %85’ni sağlarken türk insanın fındığı pahalıya alması yanlış devletimiz hem üreticiyi hemde tüketiciyi memnun edecek adımlar atmalı.

Bir Cevap Yazın