Mayıs Ayında 11 Gıda Firmasına 67 Bin Tl Ceza Kesildi

0
897
mayis ayinda gida firmalarina ceza
mayis ayinda gida firmalarina ceza

Aydın İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yürütülen 2013 yılı Mayıs Ayı Gıda Güvenliği çalışmaları kapsamında 11 gıda firmasına 67 bin 841 TL ceza kesildiği belirtildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nce Mayıs ayı içerisinde de gıda satış ve toplu tüketim yerleri ile üretim yerleri denetimlerine yoğun şekilde devam edildi. Aydın’da bin 238 adet gıda üretim yeri, 8 bin 656 adet gıda satış ve toplu tüketim yeri bulunuyor. Mayıs ayında gıda üretim yerlerine toplam 196 adet, gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde ise 6 bin 888 adet denetim gerçekleştirildi. Denetim İzleme Programı, Kalıntı İzleme Programı, şikayet, Yıllık Denetim Programı ve zehirlenmeye istinaden gıda üretim yerlerinden toplam 33 adet, gıda satış ve toplu tüketim yerlerinden ise toplam 30 adet numune alındı.

Gıda üretim yerlerinde yapılan denetim ve kontroller sonucu alınan numunelerde mevzuata uygun olmayan 5 adet işletmeye toplam 43 bin 523 TL idari para cezası kesildi. Gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde yapılan denetim ve kontroller sonucunda ise mevzuata uygun olmayan 4 adet işyerine toplam 6 bin 397 TL idari para cezası kesildi.

Alo Gıda 174 hattına, Mayıs ayı içerisinde gıda satış yeri ile ilgili 42 adet, toplu tüketim yeri ile ilgili 9 adet, gıda üretim yeri ile ilgili 7 adet olmak üzere toplam 58 adet şikâyet gelmiştir. Şikâyetlere istinaden, 2 adet üretim yerine 17 bin 921 TL idari para cezası uygulandı.

05 Şubat 2013 tarih ve 28550 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan “Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği” kapsamında İl ve İlçe Müdürlüklerimiz tarafından Nisan ve Mayıs aylarında eğitim toplantıları düzenlenmiş olup bu kapsamında 568 öğretmene ve 392 okul kantin personeline eğitim düzenlendi.

Denetimlerle ilgili olarak yapılan açıklamada; “Yapılan denetim ve alınan numunelere ait bilgiler, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın Gıda Güvenliği Bilgi Sistemine kaydedilmektedir. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak, tüketicilerimizin güvenli ve sağlıklı gıdaya ulaşmaları konusunda denetim ve kontrol faaliyetlerimiz, Gıda Kontrolör ve yardımcılarının oluşturduğu 124 kişilik denetim ekibiyle 24 saat kesintisiz bir şekilde devam etmektedir” denildi.

haber365

Bir Cevap Yazın