mezuniyet durumu kpss tercihlerini etkiler mi?

1
1494
memur olmak isteyenlere yarin son gun
memur olmak isteyenlere yarin son gun

Kpss sınavına girdikten sonra, bir üst seviyede öğrenim alanından mezun olmak yerleşmeyi etkiler mi? KPSS geçerlilik süreleri ve şartları.
Kullanıcılarımızdan aldığımız soruların geneli  Kpss’ye ortaöğretim düzeyinden girdim, önlisans mezunu olursam puanım yanar mı gibi sorulardı. Aşağıda birkaç konuda memur adayları olan siz değerli üyelerimizi bilgilendirmeyi uygun gördük:

KPSS Geçerlilik süresi

KPSS sınavı yönetmelik gereği 2 yıl süre ile geçerlidir. Ancak 2 yılın dolması ve yeni bir sınavın yapılmamış olması durumunda ise bir sonraki sınava kadar eski sınav geçerliliğini devam ettirir.

Sınava girdiğim tarihten sonra bir üst seviyede öğrenim tamamladım, sınavım geçersizmi?

– Yukarıdaki sınavın 2 yıl boyunca geçerliliğini sürdürmesi doğrultusunda şu açıktır ki; KPSS’ye girerek geçerli bir puan alan adayın bu puanı ister KPSS-A veya KPSS-B ye girmiş olsun 2 yıl süresince geçerliliğini koruyacaktır.. Üstelik sınavdan sonra adayların öğrenim düzeylerinin yükselmesi de puanın geçerliliğini değiştirmeyecektir.

Yukarıdaki maddeler doğrultusunda Mezuniyet Durumum Yerleşmemi Nasıl Etkiler?

– KPSS Ortaöğretim sınavına girmiş olan bir aday sınav puanın geçerli olduğu 2 yıl içinde önlisans mezuniyetini alsa da puanı geçerliliğini kaybetmez.

– KPSS Ortaöğretim sınavına girmiş olan bir aday sınav puanın geçerli olduğu 2 yıl içinde lisans mezuniyetini alsada puanı geçerliliğini kaybetmez. Hatta 2011 KPSS Lisans sınavına başvurmaları dahi bu puanın kullanımını engellemez.

– KPSS Önlisansa sınavına girmiş olan bir aday sınav puanın geçerli olduğu 2 yıl içinde lisans mezuniyetini alsada puanı geçerliliğini kaybetmez. Hatta 2011 KPSS Lisans sınavına başvurmaları dahi bu puanın kullanımını engellemez.

Dedikodu halinde adaylar arasında konuşulan “Bir dersten kalın, mezun olmayın, aksi takdirde mevcut puanınız yanar” şeklindeki görüşler tamamen yanlıştır.

Yani KPSS puanının geçerliliği öğrenim düzeyinin değişmesinden “kesinlikle” etkilenmez. Adaylar yine bu puanlarını kullanarak tercih başvuru işlemlerini yapabilirler.

Bu konudaki temel kural şudur; kişiler en son mezun oldukları öğretim seviyesinin altındaki bir öğretim seviyesinin sınavına giremezler. Yani önlisans mezunları ortaöğrenim sınavına, lisans mezunları da önlisans ve ortaöğretim sınavlarına giremezler.

haber365

1 Yorum

Bir Cevap Yazın