Patates Tohumunda Yurtdışına Bağımlılık 2015’te Bitiyor

0
1047
Patates Tohumunda Yurtdışına Bağımlılık 2015'te Bitiyor

NİĞDE (CİHAN)- Niğde Patates Araştırma İstasyonu Müdürlüğü’nün, 150 yıl önce Anadolu’ya gelen patatesin, tohumunda yurtdışına olan bağımlılığı sona erdirmek için 7 yıldır devam ettirdiği ıslah çalışmalarında sona gelindi. Yapılan çalışma kapsamında ilk yerli milli patates çeşidi 2015 yılında tescil ettirilerek üreticiye sunulacak.

Niğde Patates Araştırma İstasyonu Müdürü Hüseyin Onaran, ülkemizde 150 yıllık bir geçmişi olan patates sektöründe son yıllarda önemli gelişmeler yaşandığını söyledi. Ülkemizde 101 adet tescilli patates çeşidi bulunduğunun altını çizen Onaran; bunlardan sadece birinin Türkiye’de yapılan melezleme çalışmaları sonucunda ıslah edilerek tescil edildiğini belirterek, ” Ancak bu çeşit de ticari üretimde şans bulamadı. Ülkemizde başta Hollanda olmak üzere Almanya, Fransa, İngiltere, İskoçya, İrlanda ve A.B.D.’de ıslah edilmiş patates çeşitleri kullanılıyor.” dedi.

2005 yılında başlatılan bir çalışma kapsamında ‘Ülkesel Patates Tohumluk Üretim Sisteminin Geliştirilmesi’ başlıklı proje ile yeni aşamaya girildiğini anlatan Hüseyin Onaran, ” Proje kapsamında Niğde Patates Araştırma Enstitüsü bünyesinde bir çeşit ıslah programı başlatıldı, bu program kapsamında 2007-2010 yıllarında 211 bin ve 2011 yılında da 200 bin melez patates tohumu olmak üzere 411 bin melez patates tohumu elde edildi. 2012 yılında da melezleme çalışmalarına devam edilerek çeşit geliştirme çalışmaları devam ediyor. Çeşit geliştirmenin ilk adımı olan melez patates tohumları elde edilerek ‘Patates Genetik Tabanı’ oluşturuldu. Patates ıslah çalışmalarının sürekliliğini sağlayacak altyapı özellikle patates araştırmaları açısından merkez kuruluş olan Niğde Patates Araştırma İstasyonu’nda kuruldu. Proje çalışmaları ile fiziki altyapı ve teknik personel eğitimleri tamamlandı. Farklı jenerasyonlarda binlerce yeni çeşit adayı üzerinde seleksiyon çalışmaları devam ettiriliyor. Bu çeşit adayları içerisinden bazıları 2013 yılından itibaren ilk yerli ticari patates çeşitlerimiz olarak tescile sunulacak. Proje çalışmalarıyla 2015 yılında ilk milli patates çeşidi tescil ettirilerek üreticilere ulaştırılacak. Bu adım, ülkemiz patates üretiminin dışa bağımlılıktan kurtuluşu olacaktır.” diye konuştu.

CİHAN

Bir Cevap Yazın