Şarköy’de Çevre Paneli Düzenlendi

1
886

Tekirdağ Şarköy Çevre ve Doğayı Koruma Derneği, belediye düğün salonunda, Şarköy‘e kurulmak istenilen “Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali’nin çevresel etkileri” adlı panel düzenledi.

Yoğun bir ilginin gösterildiği panelde Çevre Mühendisi Prof. Dr. Beyza Üstün ve

Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Dizdar konuşmacı olarak katıldı.

Şarköy Çevre ve Doğayı Koruma Derneği Başkanı Hakan Sadunoğlu yaptığı açılış konuşmasında, kurulmak istenilen santralle ilgili bilgi verdi. Sadunoğlu, bölgede gerçek bir inceleme, araştırma yapılmadan santralle ilgili rapor hazırlandığını, bu raporun gerçeklerden uzak olduğunu verdiği bir örnekle dile getirdi. Sadunoğlu “Santralin kurulması planlanan bölgede, uluslararası anlaşmalarla yaşam hakları güvence altına alınan, caretta caretta su kaplumbağaları yaşıyor, bu bile raporun gerçeklerden ne kadar uzak olduğunu belirtiyor. Tekirdağ İl Genel Meclisi, santrali kurmak isteyen şirketin istediği ölçekli haritaların onaylanmasını kabul etmeyerek çok önemli bir karara imza atmışlardır, kendilerine buradan teşekkür ediyorum. Santralin kurulması yönünde ÇED raporuna imza atan kuruluşları mahkeme süreci başlattık. Bu santral bölgemizde yarardan çok zarar getirecektir.” dedi.

Çevre Mühendisi Prof. Dr. Beyza Üstün, Şarköy‘de kurulması düşünülen Doğalgaz Çevrim Santrali ile ilgili yaptığı konuşmada “Şimdi doğalgaz diye başlayacaklar, biliniz ki yetmediğinde başka yakıtlar da kullanacaklar. Ellerindeki enerji yetmezse, buna teknoloji çok uygun, başka bir yakıta çevireceklerdir. Bu da kömür olacaktır. Ülkemizde bu tip santraller için kömür rezervleri yeterli değildir. İthal kömür kullanmak durumunda kalacaklardır. Santralin soğutulması için günde 70 metre küp suya ihtiyaç var.” dedi.

Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Dizdar’da yaptığı konuşmada, doğanın vurdumduymaz bir şekilde katledilmeye çalışıldığını, buna dur denilebileceğini belirterek, “Bu salondaki kalabalık umut verici, buradan başlayabilir ve bu santral durdurulabilir. Bunun zararlarını çok iyi anlamanız gerekiyor.” dedi.

Panel, katılanların sorularının yanıtlanmasının ardından sona erdi.

KAYNAK : http://www.haberler.com

1 Yorum

Bir Cevap Yazın