Toptan alım-satım yapmadan önce bilmeniz gerekenler

0
14431
Toptan alım-satım yapmadan önce bilmeniz gerekenler

Ülkemiz meyve, sebze, yemiş ve tahıl ürünlerinin yetiştiriciliği konusunda çevresindeki ülkelere kıyasla çok daha olumlu şartlara sahiptir. Gerek yüz ölçümünün büyük olması gerekse insanların geçmişten bu yana çiftçilik işi ile uğraşıyor olması gibi nedenlerden ötürü ürün çeşitliliği açısından oldukça iyi bir noktadadır. Her bölgenin kendine has bir iklimi ve kendine has toprak türü olması sayesinde elde edilen bu ürün çeşitliliği ülkemiz insanlarının toptan alım ve satım yaparak gerek ülke içerisinde gerekse yurt dışında bu ürünlerinin satışını yapmasını kolaylaştırmaktadır. Ülkemiz için meyve, sebze, yemiş ve tahıl ürünlerinde en büyük pazar Rusya ve Avrupa Birliği ülkeleridir. Rusya iklim şartlarının çok sert olması ve topraklarının tarıma elverişsiz olması nedeniyle, Avrupa ülkeleri ise yüz ölçümlerinin küçük olması ve bu nedenle tarıma ayıracakları alanların küçük olması nedeniyle ülkemizden sürekli olarak ürün satın almaktadır.

Gelişmeleri takip etmek çok önemli

Toptan alım ve satım yapacağım zaman benim en çok önem verdiğim şey piyasanın geçmişini ve geleceğini incelemek oluyor. Satın alacağım ya da satışını yapacağım ürünün son haftalarda fiyatında ne gibi değişiklikler olmuş, piyasanın fiyat eğilimi ne yönde ve mevsimsel şartlar gereğince ürünün piyasadaki miktarı artacak mı azalacak mı gibi soruların hepsine cevap bulmadan bir ürünün toptan alımını ya da toptan satışını yapmam mümkün değil. Hem bana hem de ürünü aldığım ya da sattığım kişiye kazanç sağlayacak ürünleri belirlemede en önemli etmen her zaman hal fiyatlarıdır. Pazar tezgahları ya da marketlerdeki reyonlarda görülen fiyatların belirlenmesi tamamen hal fiyatlarına göre yapılmaktadır. Hal böyle iken ülkemizin birçok noktasındaki hal fiyatlarını takip etmek bana ürün alım satımında kazancımı artırmak için bir şans sunuyor.

Hal fiyatlarındaki değişkenlik

Hal fiyatları ülkemizde özellikle bölgesel olarak büyük değişiklikler gösterebilmektedir. Bir ürün bir halde uygun fiyatlı iken aynı ürün başka bir halde çok pahalı satılabiliyor. Bu durumun en önemli nedeni ürünün yetiştirildiği yer ile satıldığı yer arasındaki mesafe ve araya giren aracılardır. Her zaman ürün için en uygun hal fiyatları ürünün yetiştirildiği yere en yakın halde gözlenmektedir. Yetiştirilme noktasının yanı sıra hallerde fiyatı belirleyen ikinci bir etmen de ürünün cinsidir. Basit bir tahıl ürünü olarak görülen arpada bile birinci kalite, ikinci kalite, üçüncü kalite, yemlik ve bira üretimine uygun ürün cinsleri bulunmaktadır. Bu nedenle toptan alım satım yapacağım zaman dikkat edeceğim ikinci nokta ürünün cinsi olmaktadır. Bu noktada haller ürünün cinsini üreticiye kıyasla daha net bir şekilde belirlemekte ve daha kaliteli ürünlere sahip olmaktadır. Ülkemizin hemen her ilinde bulunan haller hemen her meyve, sebze, yemiş ya da tahılın alım ve satımını yapmayı sürdürmektedir.

İhracat için verileri takip edin

Toptan satmayı planladığım ürünler için ülke içerisindeki fiyat ve ihracat fiyatlarının karşılaştırmasını yapmak benim için çok önemli. Bilindiği gibi yurt dışına yapılan ürün satışları belirli dönemlerde ve önceden belirlenmiş olan miktarlarda yapılmaktadır. Bu nedenle siz bir ürün aldığınızda bu ürünü yurt dışına satmak niyetindeyseniz ürünün satış dönemi hakkında da bilgili olmalısınız. Bu noktada satın aldığım ürünün cinsi, özellikleri ve saklama koşullarını bilmem benim işimi çok kolaylaştırıyor. Ürünün bozulmadan nerede nasıl saklanabileceği bilgisine de, ülkemizdeki hemen her hal için ürünlerin cinslerine göre kategorilere ayrılmış şekilde fiyat bilgilerine de erişebildiğim tek adres olan www.halfiyatlari.net sürekli güncellenen fiyatları ile benim bu konudaki en büyük yardımcım oldu.

ADVERTISEMENT

Bir Cevap Yazın