Türkiye’nin ilk siyah pirinci tescil yolunda

0
879
Türkiye'nin ilk siyah pirinci tescil yolunda

Yüksek antioksidan içeriği ve düşük şeker oranıyla Uzak Doğu sofralarında geniş yer bulan siyah pirinç, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsünün çalışmalarıyla Türk tarımına uygun hale getirilerek tescile sunuldu.

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Çeltik Şube Şefi Halil Sürek yaptığı açıklamada, dünyada bölgesel tüketim özelliklerine göre farklı pirinç çeşitleri bulunduğunu, bunlardan birisinin de siyah pirinç olduğunu söyledi.

Siyah pirincin, son birkaç yılda Türkiye’de popüler hale geldiğini belirten Sürek, bu çeşidin Asya ülkelerinde yüzyıllar öncesine dayanan bir geçmişi olduğunu ifade etti.

Bir dönem sadece Çin’in belirli bölgelerinde yetiştirilmesi nedeniyle “yasaklı pirinç” olarak da bilinen ürünün, daha sonra her kesim tarafından tüketilmeye başlandığını aktaran Sürek, “Son zamanlarda diyet yapan ve değişik tüketim alışkanlıkları olan kişiler, siyah pirinci tercih ediyor. Siyah pirinç, beyaz pirince nazaran daha fazla antioksidan içermesi, daha az şeker bulundurması, vitamin ve mineral bakımından zengin olması, çinko, demir ve selüloz oranının fazla olması nedeniyle bazı kişilerde merak uyandırdı” diye konuştu .

Sürek, siyah pirincin beyaz pirince göre daha yüksek fiyatlı olmasına rağmen tercih edildiğini vurguladı.

Dünyadaki gelişmeleri takip ederek Filipinler’den getirdikleri birkaç çeşit siyah pirinçle enstitüde çalışmalara başladıklarını aktaran Sürek, şunları kaydetti:

“Bu çeşitlerden birini 2012 yılı sonunda tescile aday gösterdik. Herhangi bir aksilik olmazsa 2014 yılı sonunda tescil gerçekleşecek. Bir kaç senedir bu çeşit adayının tohumunu az miktarda üretip, çiftçilere tanıtmak ve pazara reklamını yapmak amacıyla örnek çiftçilere veriyoruz. Yavaş yavaş pazarda bizim çeşit adayından üretilen pirinç de yer almaya başladı. Çok büyük bir pazarı olmayabilir ancak yurt dışından getirmekten, ülkemizin döviz ödemesine neden olmaktansa, yurt içerisinde kendi kaynaklarımızla pazara arz etmek istiyoruz. Çeşit adayımız tescillenirse ülkemizde geliştirilen ilk siyah pirinç çeşidi olmuş olacak .”

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Adnan Tülek de Türkiye’de siyah pirincin geliştirilmesine ihtiyaç duyulduğunu, enstitüde yürüttükleri çeltik ıslah çalışmaları kapsamında siyah pirinç denemesi de yaptıklarını kaydetti.

Kaynak:

Bir Cevap Yazın