Uzay Marulu Geliyor!

0
889
space-lettuce-purple(2)

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (UUİ) 44 mürettebatı uzayda yetiştirdikleri marulların ilk mahsullerini toplamaya ve tatmaya hazırlar.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (UUİ) 44 mürettebatı uzayda yetiştirdikleri marulların ilk mahsullerini toplamaya ve tatmaya hazırlar. UUİ laboratuarında gerçekleşecek hasat ile uzayda yetiştirilmiş ilk marulları astronotlar yiyecekler.
Bu insanlık tarihinin görüp görebileceği en büyük hasat olacak. Astronotlar yeşillikleri limon tuzu ile iyice temizledikten sonra ikiye bölecekler. Yarısı uzayda tüketilecek mahsullerin diğer yarısı dondurularak, üzerlerinde bilimsel araştırma yapılması amacıyla dünyaya yollanacak.

Marul tohumları 8 Temmuz’da astronot Scott Kelly tarafından ekildi. 33 gün boyunca Veg-01 adı verilen kutunun içerisinde kırmızı, yeşil ve mavi LED lambalar tarafından ışıklandılar. Kırmızı ve mavi ışık fotosentezin olmazsa olmazı, yeşil ışık ise sırf marulların mor bir mutant gibi görünmemesi için mühendisler tarafından eklendi. Gerçekleşecek hasat belki karın doyurmayacak ancak astronotların ihtiyaç duyduğu A vitaminini tedarik edecek. Veg-01’in başarısı yenebilir yiyecek üretimi konusunda ilham kaynağı haline gelmiş durumda.

Uzayın derinliklerine yapılacak uzun soluklu gezilerde ya da araştırma yapmayı umduğumuz Mars topraklarında faydalanılmak üzere kurulacak “uzay bahçeleri” karbondioksiti oksijen ve suya dönüştürerek yaşam üretecek.

Bir Cevap Yazın