/bitki-islahinda-kan-analizi-teknolojisi

Tıpta, kan analizleri yapmak için geliştirilen, flow stometri; (hücre veya partiküllerin akmakta olan bir akışkanın içindeyken karakteristiklerinin ölçülmesi) teknolojisi, günümüzde bitki ıslahında da kullanılıyor.

Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Tuna, teknolojinin başlangıçta kan hücrelerinin sayımı ve analizi için geliştirilmiş bir metot olduğunu söyledi. Teknolojinin gelişmesiyle birçok hastalığın, teşhis, seyir ve tedavisinde yaygın olarak kullanıldığını belirten Tuna, “Günümüzde flow stometri teknolojisi tarımda da yaygın şekilde kullanılmaya başlandı. Bu cihazın özellikle bitki ıslahında çok önemli faydaları var. Bu işlem için melezlemede kullanılacak hatların saflaştırılması gerekiyor. Bu işlemin yapılabilmesi için de bitkilerin kromozomlarını saymak lazım. Bu da uzun zaman alıyor ancak flow stometri ile bu işlem birkaç dakika içerisinde çok hassas bir şekilde yapılabiliyor. Bu teknoloji, günde 200-300 kadar bitkinin kromozom sayısını elde etmemizi sağlıyor ve on binlerce bitkiyle çalışan ıslahçıların işini kolaylaştırıyor” diye konuştu.

Advertisement

Flow stometrinin, Türkiye’de tarımda kullanılan en yeni teknolojilerden biri olduğunu vurgulayan Tuna,”Cihazı aldıktan sonra ulusal çapta workshoplar yaptık. Yönteme ilgi çok yoğun. Bu da yöntemin araştırmacıların ilgisini çektiğini gösteriyor. Bu yöntemi kendi programlarına dahil etmek istiyorlar. Bunu NKÜ Ziraat Fakültesi öğrencilerine de öğrettik. Öğrencilerimizin gelecekte çalışacakları araştırma kurumlarında bu teknikleri kullanarak daha iyi bitki çeşitleri geliştireceklerine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

haber46

Bir Cevap Yazın