Bulgurcular, güç birliği için toplanıyor

0
958
Bulgurcular, güç birliği için toplanıyor

Gaziantep’te, ”bulgur üretiminde kalite altyapısının güçlendirilmesi ve bulgurun tüketiminin arttırılması” amacıyla hazırlanan proje ”Bulgur Akıl ve Güç Birliği” toplantısı düzenlenecek

Gaziantep’te, ”bulgur üretiminde kalite altyapısının güçlendirilmesi ve bulgurun tüketiminin arttırılması” amacıyla, ”Bulgur Akıl ve Güç Birliği” toplantısı yapılacak.

Gaziantep Ticaret Borsası’ndan (GTB) yapılan yazılı açıklamaya göre, borsada düzenlenecek toplantıda açılış konuşmalarının ardından ilk oturumun modaratörlüğünü de yapacak olan Gaziantep Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Bayram, ”Dünyada bulgurun yeri ve geleceği” konulu bir konuşma yapacak.

Konuklara yöresel bulgur yemeklerinin sunulacağı öğle yemeğinin ardından, ikinci oturumun moderatörü Mehmet Ragıp Güzelbey ise ”Topraktan soframıza altın sarısı rengiyle bulgur” konulu konuşmasıyla katılımcılara bilgiler aktaracak.

”Bulgur duayenleri”nden anılarının dinleneceği toplantının son bölümünde ise Bulgur Sanayicileri Derneği Başkanı İbrahim Sarı, ”bulgur sektörünün sorunlarını ve çözüm önerileri” hakkında açıklamalarda bulunacak. GTB’de, ”Bulgur Üretiminde Kalite Altyapısının Güçlendirilmesi ve Bulgur Tanıtımının Yapılarak, Tüketiminin Arttırılması Projesi” çerçevesinde 22 Kasım Perşembe günü gerçekleştirilecek toplantı, plaket töreniyle sona erecek.

Bulgur Sanayicileri Derneği Başkanı İbrahim Sarı, son yıllarda ”dünyada yaşanan gıda terörü” ve sağlıksız beslenmenin, toplumların en önemli sorunu haline geldiğini belirtti.

Bulgurun sağlıklı beslenmedeki yerini topluma anlatmak için hazırlanan proje kapsamında bulgur üreticilerinin katılımıyla düzenlenecek toplantının önemini vurgulayan Sarı, şunları kaydetti:
”GTB, İpekyolu Kalkınma Ajansı, Gaziantep Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü ve Bulgur Sanayicileri Derneği’nin ortaklaşa düzenlemiş olduğu toplantıya akademisyenler, diyetisyenler ve bulgur üreticileri katılacak. Bu kapsamda ülkemizin dört bir yanından gelen bulgur sanayicilerimizle görüş alışverişinde bulunacağız. Bulgurun toplumda sağlıklı beslenmeye katkıları ve bulgurun tanıtıp sevdirmeye ilişkin yapılacak çalışmaların görüşüleceği toplantıda, sektörün sorunları ve 2023 yılı ihracat hedefleri de masaya yatırılacak.”

AA
Kaynak: http://retailnews.com.tr/sn/news/pt/full/lang/tr/catId/50/id/16609/seo/Bulgurcular

Bir Cevap Yazın