Çiftçi bilgileri ortalığa saçıldı

0
398
Ciftci-bilgileri-ortaliga-sacild

Yıllık ‘Doğrudan Gelir Desteği’ alabilmek için bulundukları ilçe tarım müdürlüklerine başvuruda bulunan çiftçilerin tüm kimlik bilgileri ortalığa saçıldı. Çiftçiler isyanda!

Giresun’da tarım müdürlükleri tarafından ödenen ‘Doğrudan Gelir Desteği’ paralarını alabilmek için Espiye ilçesindeki Tarım İlçe Müdürlüğü’ne başvuruda bulunan çiftçiler, askıya çıkarılan listelerde kimlik numaraları dahil özel bilgilerinin açıkça yayınlandığını gördü. Listede yer alan kimlik bilgilerinin kodlanması gerekirken, TC kimlik numaralarının da dahil tüm kimlik bilgilerinin listede yazılı olduğunu gören çiftçiler bu duruma tepki gösterdi. Listenin ilçe tarım müdürlüğü tarafından hazırlandığı bakanlığın ise onay verdiği belirtildi.

BÜTÜN BİLGİLER LİSTEDE

Giresun’da çiftçilik yaparak geçimini sağlayan Köksal Önder BirGün’e yaptığı açıklamada yaşananları şöyle anlattı: “Normalde her yıl çiftçilere toprak parası ödeniyor. Biz de evraklarımızı hazırlayarak Espiye Tarım İlçe Müdürlüğü’ne verdik. Burada hangi çiftçinin ne kadar para alacağı tespit edilerek, bir liste hazırlanıyor. Bu liste daha sonra muhtarlıklara asılıyor. Dün (önceki gün) sabah listeye bakmak için mahallemizin muhtarlığına gittik. Bir de ne görelim? Anne baba adımız, TC kimlik numaramız her şey apaçık yazılmış.”

KÖTÜ NİYETLİLER KULLANABİLİR

Şimdiye kadar kodlanarak belirtilen kimlik bilgilerinin herkesin eline geçtiğini belirten Önder, “Listeler kahve köşelerinde, sokaklarda herkesin dilinde bu kabul edilemez” dedi.

“Kötü niyetli bir kişi kimlik bilgilerimizden faydalanarak, kredi çekebilir, kredi kartı çıkarttırabilir” diyen Önder, “Başbakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nı, Tarım İl Müdürlüğü’nü, Valiliği, Kaymakamlığı aradıklarını ancak sonuç alamadıklarını” söyledi. Kimlik bilgilerinin açıkça yazıldığı liste skandalının kent genelinde yaşandığı kaydedildi.

birgün

Bir Cevap Yazın