Dünya Sofralarında da Maydanoz İddialı!!

0
1235
Dünya Sofralarında da Maydanoz İddialı!!

Hatay, yılda 4 defa hasat edilen maydanozuyla da iddialı. Türkiye’deki üretimin yüzde 36’sını karşılayan Hatay, Romanya’dan Singapur’a kadar dünyanın birçok bölgesine maydanoz ihraç ediyor.

HATAY – İklim şartları ve verimli arazileriyle hemen her ürünün yetiştirildiği Hatay, yılın 4 mevsimi toplanan ve salataların vazgeçilmezleri arasında yer alan maydanozuyla da iddialı.

Verimli arazilerin yanı sıra üreticilerin bir karış toprağını değerlendirmek amacıyla evinin bahçesine bile ekimini yaptığı şifa kaynağı maydanoz, yurt içinde ve yurt dışında da büyük talep görüyor.
1-032.jpg
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Aydın Tüfekçi, yaptığı açıklamada, Samandağ ve İskenderun ilçeleri başta olmak üzere il genelinde 18 bin 500 dekar alanda maydanoz üretiminin yapıldığını söyledi. Geçen yıl ekilen maydanozdan 21 bin ton ürün alındığını ifade eden Tüfekçi, bu rakamla üretimde Hatay’ın Türkiye genelinde ilk sırada yer aldığını, burayı Balıkesir ve Mersin’in takip ettiğini vurguladı.
Türkiye’nin maydanoz üretiminin yüzde 36’sının Hatay tarafından karşıladığını anlatan Tüfekçi, şöyle konuştu:”Kokusu ve aromasıyla şifa kaynağı olarak adlandırılan ve bölgemizde yetiştirilen maydanoza talep çok fazla. Hatay, gerçekten tarımsal açıdan yüksek potansiyeli olan bir yer. Gerek toprak özellikleri gerekse iklim şartları açısından birçok tarımsal ürünün yetiştirildiği, iyi verimlerin alındığı bir bölge. Tarımsal ürün alanlarımız oldukça geniş. Bu kapsamda tarım arazilerimizden 18 bin 500 dekarlık bölümünü maydanoza ayırdık. Bu alandan da geçen yıl 21 bin ton üretim elde ettik ve bu rakamla Türkiye birincisi olduk. Ümit ediyoruz ki, bu ilk sıradaki yerimizi kimseye kaptırmayız.”

Dünya sofralarını renklendiriyor
Tüfekçi, üretimlerinin yüzde 15’ini ihracatta değerlendirdiklerine işaret ederek, şunları kaydetti:
“Hatay’da yetiştirilen, kokusu ve tadıyla salataların vazgeçilmezi arasında bulunan maydanozun büyük bölümünü Romanya’ya ihraç ediyoruz. Geçen yıl, Romanya’nın yanı sıra Bulgaristan, Ukrayna, Moldova ve Macaristan gibi ülkelere de maydanoz gönderdik. Ayrıca son yıllarda Singapur’dan da maydanozumuza talep geldi. Oraya da az miktarda da olsa maydanoz ihraç ediyoruz. Yani bölgemizde yetiştiriciliği yapılan maydanoz dünyanın birçok ülkesinde sofraları süslüyor. Hemen para etmesi nedeniyle de, maydanoz üreticimiz her yıl artıyor.”
Tüfekçi, hedeflerinin ihracat oranını daha da arttırarak, dünyanın her yerine Hatay maydanozunu göndermek olduğunu sözlerine ekledi.
kaynak:http://www.dunya.com

Bir Cevap Yazın