Elma ve armut üreticilerine karaleke uyarısı

8
2786
Elma Karaleke Hastalığı

Elma Karaleke HastalığıElazığ’da elma ve armut üreticileri karaleke hastalığına karşı uyarıldı.

Tarım Müdürü Rüştü Emir, yaptığı yazılı açıklamada, kentin değişik yörelerinde farekulağı döneminden pembe tomurcuk dönemine kadar değişen fenolojilerdeki elma ve armut ağaçlarında karaleke hastalığına karşı ilaçlama zamanının geldiğini belirtti.Elma ve armut ağaçlarının yaprak ve meyve sürgünlerini hastalandıran karaleke etmeninin yapraklarda lekeler oluşturup ileri dönemde bu lekeli yapraklar dökülerek verim kaybına neden olacağını, meyvede oluşan lekelerin meyvenin gelişmesini engelleyerek, şekilsiz ve pazar değeri düşük ürün elde edilmesine sebep olduğunu ifade eden Emir, şunları kaydetti:

“Bu nedenle karaleke hastalığına karşı farekulağı döneminde yüzde 50 bakır ihtiva eden ilaçlarla 100 litre suya 400 gram dozunda 1. koruyucu ilaçlama yapılmalıdır. Bu hastalık ile mücadele tedavi edici değil koruyucu mahiyette olduğundan ilaçlama zamanları önemlidir. Özellikle bahar yağışlarının bol olduğu yıllarda daha da önem kazanmaktadır. Mutlaka ilaçlama yapınız.”

Haber Kaynağı: Haber3

8 YORUMLAR

 1. Herhangi bir zararı olmaz ama yinede siz ceviz büyüklüğüne gelene kadar bekleyin.. Bordo Bulamacı kullanabilirsiniz. İlaç adı veremem ama etken maddesini yazayım.
  Etken maddesi ;
  %50 Benomyl
  Methyl 1- benzinindazol

  olan ilaçları kullanabilirsin..

 2. Arkadaşlar,

  kara leke ve diğer birçok mantara karşı arge çalıştığımız bir ürünümüz vardır. kara leke sorununu çözememiş olan arkadaşlar varsa deneme ürünü gönderebilirim.
  ilgilenenlerin hayrettin@nanotim.com adresime isim adres telefonunu gönderdiği taktirde kendilerine arge çalıştığımız üründen gönderebilirim.

  • Cem bey merhaba,

   ürünümüz yukarıda da bahsettiğim gibi denemesini yaptığımız birçok mantar hastalıklarında çözüm oldu. Sizin hangi bölgede olduğunuzu bilmiyorum ama şu anda sorun devam ediyorsa hemen deneme yapabiliriz.
   Yalnız sizden ricam bana hayrettin@nanotim.com adresimden ulaşmanız.
   iyi günler dilerim

Bir Cevap Yazın