Gördes Ayvası Yazın da Tüketilebilecek

0
618
Gördes Ayvası Yazın da Tüketilebilecek

Aroması, farklı kokusu ve dayanıklılığıyla bilinen ve üretiminin artırılması için teşvikle desteklenen Gördes ayvası, soğuk hava depolarında saklanarak yaz aylarında da tüketime sunulacak İlçe Ziraat Odası Başkanı Mehmet Koç: “Gördes’te ayva üretimi çiftçinin büyük gelir kaynaklarından biri haline.

 Aroması, farklı kokusu ve dayanıklılığıyla bilinen, üretiminin artırılması için teşvikle desteklenen Gördes ayvası, soğuk hava depolarında saklanarak yaz aylarında da tüketime sunulacak.

Gördes Ziraat Odası Başkanı Mehmet Koç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kış meyvesi olan ayvanın, Türkiye’nin birçok bölgesinde yetiştirildiğini ancak özellikleri nedeniyle ilçede yetiştirilen türün tercih edildiğini söyledi.

İlçenin simgesi olan ayvanın yetiştirildiği toprak ve iklim şartları nedeniyle zengin bir besin kaynağı olduğunu ifade eden Koç, “Zengin besin değerleri sayesinde grip ve soğuk algınlığında tüketildiği zaman bu rahatsızlıkların daha hızlı atlatılmasına yardımcı oluyor” dedi.

Gördes ayvasının üretiminin azalması nedeniyle geçtiğimiz yıldan itibaren çalışma başlatıldığını belirten Koç, bitme noktasına gelen ayva üretiminin canlandırıldığını söyledi.

Koç, şu bilgileri verdi:

“Gördes’te tütün üretiminin sona ermesinin ardından Oda olarak alternatif ürün arayışlarına girdik ve Gördes ayvasının üretiminin canlandırılması yönünde girişimerde bulunduk. Geçen yıl 36 çiftçimize kişi başına 80 ayva fidanı teslim ederek üretimi teşvik ettik. Bu yıl da ayva fidesi desteğine devam ediyoruz. İlçenin simgesi olan ayvayı Gördes’te tekrardan canlandırmak için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Bu fidanlar henüz ürün vermeye başlamadı. Ama ileriki yıllarda ayva üretimi Gördes’te eski günlerine kavuşacak ve çiftçinin önemli gelir kaynaklarından biri haline gelecek. ?İlçede şuan toplam 150 hektarlık alanda ayva üretimi yapılıyor.”

İlk kez Soğuk Hava deposunda saklanacak

Gördes ayvasına ilginin yüksek olduğunu ifade eden Mehmet Koç, kalitesine göre ürünün kilosunun 1 ile 3 liradan satıldığını, çoğunun henüz dalında iken satıldığını belirtti.

Ayva üretiminin canlandırılmasına yönelik projesi kapsamında, Ziraat Odası, Gördes Belediyesi ve İlçe Tarım Müdürlüğü iş birliğinde Zafer Kalkınma Ajansı tarafından sağlanan maddi destekle faaliyete giren soğuk hava deposunda ürünün saklanmasını planladıklarını bildiren Koç, “Satılan ürünlerin yanında yaklaşık 15 ton ayva, bu yıl faaliyete giren Soğuk Hava Depomuza konuldu. Ürünleri burada muhafaza ederek talebe göre satılacak ve üreticiye daha iyi para getirecek. Vatandaşlarımız, yaz aylarında da Gördes Ayvası yeme imkanı bulacak” diye konuştu.

Koç, soğuk hava deposunda ayva dışında ilçede yetişen üzüm, elma ve armut meyvelerinin de yer aldığını sözlerine ekledi.

Kaynak: haberler.com

Bir Cevap Yazın