Kimse Yok mu Somali’ye 160 ton gıda ve insani yardım malzemesi gönderdi

0
2222
Afrikalı ÇocuklarKimse Yok mu Derneği tarafından açlıkla boğuşan başta Somali olmak üzere Etiyopya ve Uganda’ya ulaştırılmak üzere gemi ile 160 ton gıda ve giyim malzemesi gönderildi.
İlk etepta nakdi bağışlarla 7 konteyner gıda satın alındı. İlk gönderme işini yapmak için konteynerler TIR’larla gemiye yüklenmek üzere Mersin Limanına girdi.
Konteynerler gemiye yüklenmeden önce Adana-Mersin Karayolu üzerindeki Tat Bakliyat fabrikasında gazetecilere açıklama yapan Kimse Yok mu Derneği Genel Başkanı Ünal Öztürk, Somali başta olmak üzere Uganda ve Etiyopya’da kuraklığa bağlı ciddi bir açlık yaşandığına dikkat çekti.
Bunun için kendilerinin 26 Temmuz’da arkadaşlarını bu 3 ülkeye biriken nakdi yardımlarla birlikte gönderdiklerini ifade eden Öztürk,”Bu arkadaşlarımız o coğrafyanın ihtiyaç duyduğu gerek su gerekse gıda maddelerini satın almak suretiyle dağıtımlarını başladılar ve devam ettiriyorlar. Biz hayırseverlerimizin nakdi yardımlarını biriktikçe o coğrafyalara göndermeyi sürdürüyoruz. Oradan gıda ve su alarak dağıtımlara devam ediyoruz.” diye konuştu.
7 KONTEYNER GIDA VE GİYSİ
Sadece nakdi yardım değil ayni yardım konusunda da bir çalışma başlattıklarına dikkat çeken Öztürk, “Biz gelen nakdi yardımlarla 7 konteyner gıda ve giyim malzemesi aldık. Tedariğimizi yaparak bu gün itibaren konteynerlerimizi Mersin Limanından gemilere yüklenerek yola çıkıyor.” dedi.
Her hafta sonu Somali’ye yük gemilerinin kalktığına işaret eden Öztürk, bundan sonra her hafta sonu tedarik ettikleri malzemeleri bu 3 ülkeye göndermeyi planladıklarını söyledi.
Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığında yardımları konusunda bir koordinasyon toplantısı yapıldığını hatırlatan Öztürk, “O toplantıda çıkan sonucu göre Başbakanlık Afet İşleri bir koordinasyon yaparak Somali’ye doğru bir kuru yük gemisi çıkarmayı düşünüyor. Biz bu yük gemisine de hazırlıklarımızı yapacağız. O tarihe kadar tedariklerimizi bu gemiye yetiştirmeye çalışacağız” diye konuştu.
HER TÜRLÜ YARDIM KABUL EDİLİYOR
O bölgeye yapılacak nakdi yardımın önemine dikkat çeken Öztürk şöyle devam etti: “Burdan bizim sadece gıda maddesi ve giyim göndermemiz meseleyi çözmüyor. Yeterli olmuyor. Çünkü orada ciddi bir susuzluk söz konusu. İnsanlar ve hayvanlar ölümle karşı karşıya. Orada bu sorunu çözmek için bu insanların nakdi yardıma da ihtiyaçları var.
Dernek olarak konteyner yardımlarını da kabul ettiklerini ifade eden Öztürk konteynerlerin Mersin Limanından kalkacak gemiye yüklemeyi düşündüklerini kaydetti.
İhtiyaç duyulan temel gıda maddeleri hakkında da bilgi veren Öztürk, şunları söyledi: “Pirincinden ununa, yarmasından şekerine ve yağına. Özellikle çocukların beslenmesi için pirinç ununa ve bebe bisküvisine ihtiyaç var. Bunun yanında Afrika’nın şartları dikkate alındığında bayanların ayaklarına giyeceği ayakkabıları yok. Kıyafetleri yok. Bayan kıyafeti olabilir. Oranın şartlarını uygun kumaşlar olabilir. Çocuk elbiseleri olabilir. Terlik olabilir. 50 derece sıcaklıkta çocuklar kumun üzerine yalın ayak basmak zorunda kalıyor.”
Konuşmanın ardından 7 TIR’a yüklenen konteynerler gemiye yüklenmek üzere Mersin Limanına gönderildi.
Törene Genel Başkan Öztürk’ün yanı sıra Kimse Yok mu Derneği Mersin Şube Başkanı Şahin Mirici ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.(CİHAN)

Bir Cevap Yazın