Kimyasal Madde Yüklü Gemi Battı, Ölü Hayvanlar Kıyıya Vurdu

0
6481
Sri Lanka’da artık görmekten sıkıldığımız bir felaket yaşandı. Yüzlerce ton yakıt ve kimyasal madde yüklü bir gemi yanarak battı. Balina, deniz kaplumbağası gibi pek çok ölü deniz hayvanı kıyıya vurdu.

Dünyaya en çok zarar veren canlıları uzun uzun konuşabiliriz. Örneğin Akdeniz’de yaşayan canlı popülasyonuna balon balıkları çok fazla zarar veriyor. Bu sebeple devletimiz bu canlıların kuyruklarını getirenlere ödeme yapıyor. Ancak bu canlılar bile biz insanların Dünya’ya ve içinde yaşayan diğer canlılara verdiği zararı düşünüldüğünde fazlasıyla masum kalıyorlar. Yukarıda yazdıklarımızı destekleyecek son olay ise Sri Lanka’da yaşandı. Sri Lanka kıyılarında geçtiğimiz haftalarda yaşanan bir gemi kazası, yüzlerce ölü deniz hayvanının kıyıya vurmasına neden oldu.

Tehlikeli kimyasal maddeler taşıyan X-Press Pearl isimli yük gemisi, haziran ayının başlarında Sri Lanka’nın Colombo açıklarında günlerce yanarak batmıştı. Bu yaşanan olay denizdeki yaşamı da son derece olumsuz bir şekilde etkiledi. Şu ana kadar kıyıya 176 deniz kaplumbağası, 20 yunus ve 4 balina cesedinin vurduğu bildirilirken etkilerin çok daha büyük olacağı düşünülüyor.

Gemi 20 Mayıs’ta yanmaya başladı

Üzerinde 50 ton gazyağı, 25 ton nitrik asit ve kozmetik sanayiinde kullanılan diğer kimyasal maddelerle birlikte 20 Mayıs’ta yanmaya başlayan X-Press Pearl isimli yük gemisi, toplamda 278 ton gemi yakıtıyla birlikte yanarak battı. Çevre örgütlerine göre bu denli büyük ölçülü kimyasal yük geniş bir alanda canlı yaşamını tehdit edecek.

Sri Lanka hükümetinden bir bakan bu dönemde bu kadar çok ölü hayvanın kıyıya vurmasının normal olmadığını söylerken Çevre Bakanı Mahinda Amaraweea ise “Güney-batı muson mevsiminde deniz canlılarının böyle öldüğü görülmemiştir” şeklinde açıklama yaptı. Amaraweea, açıklamalarının devamında ölü hayvanlarının çoğunun batan gemiden doğrudan etkilenen canlılar olduğunu söyledi.

Gemiden çıkan kimyasallar değdiği maddeyi eritiyor

Kimyasal Yüklü Gemi Battı, Ölü Hayvanlar Kıyıya Vurdu

Sri Lanka’nın en temiz ve doğa harikası sahil şeritlerinden birinde yaşanan bu olaydan kısa süre sonra yakıt, enkaz ve plastik parçaları kıyıya vurmaya başladı. Bu felaketi ise ölü deniz canlıları izledi.

Sri Lanka hükümeti geminin sahibi olan şirkete tazminat davası açtı

Sri Lanka hükümeti, yangın söndürme masrafları ve çoğu balıkçılar olacak şekilde 50 bin kadar kişinin gelir kaybına karşılık olarak geminin sahibi olan şirkete 40 milyon dolarlık tazminat davası açtı.

Yangın, önceden alınmayan bir önlem nedeniyle çıkmış

Kimyasal Yüklü Gemi Battı, Ölü Hayvanlar Kıyıya Vurdu

Sri Lanka yetkililerin aktardığı bilgilere göre yangının çıkış sebebi 11 Mayıs’tan beri mürettebatın farkında olduğu nitrik asit sızıntısı. Değdiği maddeyi eriten bu çok güçlü asit, gübre ve patlayıcı madde üretiminde kullanılıyor.

Konuya ilişkin geminin sahibi olan şirketten de bir açıklama geldi. Şirket, sızıntının önceden bilindiğini doğruladı, ancak Katar ve Hindistan’ın geminin sularında kalmasına izin vermediklerini belirtti. Yük gemisinin Rus uyruklu kaptanı şu anda Sri Lanka’da tutulurken, kapanla birlikte 14 kişinin daha yargılanacağı ifade edildi.

 

Bir Cevap Yazın