Konya’da tohumculuk faaliyetleri toplantısı gerçekleştirildi

0
1028
Konya'da tohumculuk faaliyetleri toplantısı gerçekleştirildi

Konya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Konya’daki tohumculuk firmaları ile toplantı yaptı.

TSÜAB’ın internet sitesinde yer alan habere göre;

21 Mart 2013 Perşembe günü Konya Ticaret Borsası salonunda yapılan toplantıya yaklaşık 80 firmanın temsilcileri ile birlikte TSÜAB Yönetimi ve Sekretaryasından ve ayrıca Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği’nden de da katılım sağlandı.

Konya İl Müdürlüğü tarafından, “Konya İlinde Tohumculuk Faaliyetleri” adı altında düzenlenen toplantının amacı; “Konya’da yerleşik tohumculuk firmaları ile bu il dışından olup, ancak Konya il sınırları içerisinde tohumluk üretimi yapan firmalarla karşılıklı bilgi alış verişinde bulunmak” olarak belirtildi.

Toplantının açılışında konuşan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyfettin BAYDAR, Konya’nın tohumluk üretimi açısından önemli avantajlara sahip olduğunu, bu avantajlar sebebiyle de Konya’nın önemli bir tohumluk üretim merkezi konumuna geldiğini ifade etmiştir.

Toplantının genel seyri içerisinde, tohum Yetiştiricilerinin Üyelikleri konusunda Bakanlığımız tarafından İllere gönderilen talimatın tohumluk üreticilerini zor durumda bıraktığı dile getirilmiştir. Bu uygulamanın sebep olduğu ve olacağı olumsuz sonuçlar firma temsilcileri tarafından İl Müdürlüğü yetkililerine bizzat anlatılmıştır.

TSÜAB adına toplantıya katılan Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Ahmet YILMAZ da, özellikle yıl ortasında ortaya çıkan bu son talimatın, tohumluk üreticilerini sıkıntıya sokmakla kalmayıp, bu yılki tohumluk üretiminde ciddi düşmelere de sebep olabileceğini ifade etmiştir.

Sayın Yılmaz ayrıca bu durumla ilgili olarak; “Biz TYAB’a bir şey demiyoruz. Yasa ile kurulmuştur, biliyoruz. Ancak bir alt birliğin sorununu çözmek için ortaya konulan bu uygulama diğer bir alt birlik olan TSÜAB üyelerini zor durumda bırakmamalıdır. Bu durumdan dönülmesi için TSÜAB tarafından her türlü girişim yapılmıştır, yapılmaya devam etmektedir. Bu aşamada TSÜAB olarak somut önerimiz; en azından bu konuya nihai bir çözüm bulunana kadar bu uygulamanın ötelenmesi, ertelenmesidir. Bu konunun çözümünde, örneğin Bakanlıkça Yetiştiricilere bir destek söz konusu olduğunda biz de bunu elbette destekleriz.” demiştir.

haber365

Bir Cevap Yazın